Mnoge posloprimce muči kako i kada napisati molbu za posao. Stoga vam donosimo nekoliko savjeta. Molba za posao je uvod u vaš životopis i vaša ponuda tvrtki kojoj se obraćate.
U njoj nije potrebno ponavljati detalje iz životopisa već ona mora jasno izražavati vaše sposobnosti, prednosti i potencijalan doprinos budućoj tvrtci.
Molba mora imati formu standardnog poslovnog pisma, odnosno podatke o pošiljatelju i primatelju. Pismo započnite s "Poštovani g./gđo.", koristeći prezime osobe kojoj se obraćate ili njenu funkciju. Pismo završite: "Srdačan pozdrav" ili "S poštovanjem" i slično.
Pogrešno je slati neinformativne molbe, koje se mogu iskoristiti za mnogo različitih natječaja. Neadekvatne su i molbe u kojima preopširno pišete o sebi te o stvarima koje nemaju veze s poslom.
Molba se sastoji od tri kratka ulomka. U uvodnom dijelu navedite zašto se javljate i objasnite zbog čega se javljate baš toj tvrtki. U središnjem dijelu molbe navedite sva znanja i vještine kojima možete pridonijeti tvrtki kojoj se obraćate. Ovo je najvažniji dio čitave molbe i on će vas razlikovati od ostalih molbi. Također, važno je da jasno istaknite ono što vas čini pravim kandidatom za taj posao.
U završnom dijelu izrazite svoju spremnost za pružanjem daljnjih informacija i eventualnih testiranja te navedite upute kako vas se može kontaktirati.
Molbu za posao nikako nemojte započinjati kao osobno pismo. Pogrešno je ako započinjete molbu, primjerice, s "Draga/i".
Svakako u molbi trebate istaknuti za koje mjesto se natječete jer neke tvrtke oglašavaju po nekoliko mjesta za različita zanimanja.
Na kraju važno je provjeriti točnost svih podataka i gramatičke greške.
(A.T.)
Izvor:
MSN