Lipanj je mjesec koji zaposleni Hrvati željno iščekuju zbog velikog broja blagdana.
Čak tri neradna dana: Tijelovo (7. lipnja), Dan antifašističke borbe (22. lipnja) te Dan državnosti (25. lipnja), zgodno su se raspodijelili, nudeći priliku za spajanje s vikendima.
Tijelovo je u četvrtak, a Dan antifašističke borbe i Dan državnosti "prilijepili" su se za vikend. Točan broj radnika koji će u te dane biti odsutni s posla nisu znali u SSSH, no prema anketi provedenoj potkraj 2006., prošle božićne i novogodišnje blagdane spojilo je gotovo 400.000 zaposlenih.
Uzme li se u obzir lijepo vrijeme, za lipanjskih blagdana s posla bi moglo izostati pola milijuna radnika.
Glavni ekonomist SSSH Mario Švigir smatra da je to najnormalniji trend u tržišnoj ekonomiji.
"Nije tu riječ o "ukradenim" danima, niti o gubicima za poslodavca. Sve su to radnici odradili, najčešće prekovremeno, a nije rijetkost da poslodavci unaprijed uračunaju i prebace obveze kako bi kompenzirali spajanje blagdana", smatra Švigir.
Dodaje da su produljeni vikendi kratki odmori koji imaju pozitivnu stranu jer je to vrijeme nužno za druženje s obitelji te oporavak organizma.
"Posao je stresniji nego prije. To su prepoznali i u najrazvijenijim zemljama. U inozemstvu, a posebice u SAD-u, gotovo je pravilo da se, već prema poslu, u određenim vremenskim razmacima dobivaju dva slobodna dana uz vikend", objasnio je Švigir.
Naposljetku profitira poslodavac: na posao se vraćaju odmorniji ljudi, orniji za rad napominje Švigir te dodaje da upravo u slobodnim danima poraste promet u trgovini, ugostiteljstvu.
S njim se samo djelomično slaže glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Đuro Popijač jer, kako kaže, moramo biti svjesni da to ne koristi ukupnom gospodarstvu.
"Kako je izračunato prije nekoliko godina, gubitak jednog radnog dana domaće gospodarstvo stoji oko 82 milijuna dolara", rekao je Popijač.
Više spajanja definitivno ima u javnom sektoru, komunalnim poduzećima, lokalnoj upravi i samoupravi nego u privatnim biznisima.
Nakon lipanjskih vikenda, slijedeća prilika za tako nešto biti će tek za Svisvete koje padaju u četvrtak, a nakon toga već tradicionalno tjedan između Božića i Nove Godine oba blagdana padaju u utorak.
(A.T.)
Izvor:
Večernji list