Odbor za rad, socijalnu politiku i zdravstvo Hrvatskog sabora jednoglasno je prihvatio prijedlog Zakona o udomiteljstvu, koji se prvi put donosi u Hrvatskoj, te izmjene Zakona o socijalnoj skrbi, koje bi trebale pojednostaviti ostvarivanje socijalnih prava.
Iako je tradicija udomiteljstva u Hrvatskoj stara 105 godina, prvi put se to područje precizno regulira zakonom, kazao je na sjednici u ime predlagača zakona pomoćnik ministra zdravstva i socijalne skrbi Dragutin Keserica.
Zakonom su propisani stroži uvjeti za dobivanje dozvole za udomiteljstvo, ali i nešto veća stručna i financijska potpora udomiteljima koji prvi put, uz opskrbninu za korisnike, dobivaju i naknadu za svoj rad.
Smanjuje se broj korisnika koje jedna obitelj može udomiti na ukupno troje, propisana je i potrebna izobrazba i prihodi za dobivanje licence, a osnivaju se posebni timovi podrške udomiteljima.
Obrazlažući izmjene Zakona o socijalnoj skrbi Keserica je kazao da se dosadašnjih 17 prava svodi na sedam, čime se nijedno ne ukida, već dobivanje jednog za sobom povlači i druga prava. Prvi put uvodi se mogućnost roditeljima djece s najtežim invaliditetom da dobiju status zaposlenog roditelja - njegovatelja uz mjesečnu plaću od 2.000 kuna.
Saborski odbor usvojio je i prijedlog Zakona o potvrđivanju Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i Fakultativnog protokola uz tu Konvenciju. Cilj tog zakona je potvrđivanje Konvencije, kao međunarodnog ugovora koji je Hrvatska potpisala u ožujku ove godine, te ispunjavanje obveze da se osiguraju sva prava osobama s invaliditetom.
(Hina)