Do 15. srpnja Sabor bi trebao potvrditi Vladin prijedlog po kojem bi 26.000 hrvatskih pomoraca što plove na stranim brodovima u Hrvatskoj plaćali zdravstveno i mirovinsko osiguranje.
Na taj način pomorci i njihove obitelji ostvarili bi sva prava iz zdravstvenog i mirovinskog sustava, a država bi godišnje ubrala oko 100 milijuna kuna.
Na Sjednici vlade na kojoj su prihvaćene izmjene Pomorskog zakonika rečeno je da će resorni ministar naknadno donijeti naredbu kojom će se odrediti visina osnovice na koju će pomorci zaposleni kod stranih brodara plaćati doprinose i zdravstveno i mirovinsko osiguranje.
Doprinosi će se obračunavati na istu osnovicu na koju doprinose plaćaju pomorci koji plove u međunarodnoj plovidbi pod hrvatskom zastavom ili oni koji plove pod stranom zastavom, ali za domaćeg brodara.
Tako će im se ovisno o radnom mjestu doprinosi obračunavati na osnovicu od 2.298 kuna do 6.100 kuna.
Pomorci na stranim brodovima bit će, kao i oni na domaćima koji plove u međunarodnim vodama, svrstani u tridesetak zemalja za koje će se doprinosi plaćati na šest različitih osnovica.
Najveće doprinose plaćat će zapovjednik broda i upravitelj stroja. Oni će na osnovicu od 6.100 kuna mjesečno platiti 1.220 kuna doprinosa za mirovinsko osiguranje i 915 kuna doprinosa za zdravstveno osiguranje.
To znači da bez obzira na to koliku plaću primaju od svog poslodavca, zapovjednici broda i upravitelji stroja u Hrvatskoj će za doprinose mjesečno izdvajati ukupno 2.135 kuna što je na godišnjoj razini 26.650 kuna.
Najniže osnovice određene su za mornare, čistače, mladiće sobe, mladiće kuhinje, pomoćnika električara i pomoćnika poslužitelja sisaljki.
Njima će se doprinosi obračunavati na osnovicu od 2.298 kuna što znači da će mirovinski doprinosi koštati 459 kuna, a doprinosi za zdravstveno osiguranje 344 kune. Mjesečno će morati ukupno izdvajati 804 kune, koliko god da je plaća koju su ugovorili s poslodavcem.
(A.T.)
Izvor:
Novi list