Iako je globalizacija bila zamišljena kao model koji će svima donositi dobit, nakon nekoliko desetljeća primjetno je kako ljudi ostvaruju sve manji udjel u bogatstvu generiranom gospodarskim rastom i integracijom, stoji u posljednjem izvješću Organizacije za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD).
OECD ističe kako bi se vlade zemalja trebale orijentirati na uvođenje regulacija na tržištu rada i bolju zaštitu radnika, kako bi ih što bolje pripremili za mobilnost i promjenu radnih mjesta.
U izvješću pod nazivom "Employment Outlook 2007." OECD ističe kako je offshoring nanio određenu štetu, pogotovo manje kvalificiranim radnicima, a u budućnosti bi mogao čak i ugroziti vrijednost rada i plaća u razvijenim zemljama.
Osim toga ističe se kako je nesrazmjer u plaćama također u porastu. U 18 od 20 zemalja OECD-a, za koje su podaci raspoloživi, razlika između plaća onih na minimalcu i onih s najvišim primanjima, povećava se od devedesetih godina ovog stoljeća.
OECD u svom izvješću ističe da globalizacija zahtjeva mobilnost radne snage, kako bi radnicima pružila bolju budućnost. Upravo zbog toga, OECD poziva na nužno uvođenje modela fleksigurnosti te kao pozitivne primjere ističe Austriju i Dansku.
Uz zagovaranje slobodnog tržišta, trgovine i ulaganja, OECD također ističe kako je došlo vrijeme da se razmotri i prione rješavanju mračnije strane globalizacijskih procesa.
(V.K.)
Izvor:
OECD