Prema planu prijema u državnu službu, tijekom ove će se godine u središnjim tijelima državne uprave zaposliti ukupno 238 pripadnika nacionalnih manjina, koji će popuniti još 52 radna mjesta u uredima državne uprave u županijama.
Takav plan donosi se u Hrvatskoj već nekoliko godina i odgovor je na primjedbu Europske komisije da vlasti u Hrvatskoj ne čine dovoljno kako bi pomogle pripadnicima manjina da razmjerno svojoj zastupljenosti u ukupnom stanovništvu imaju i zastupljenost na radnim mjestima državne uprave i ostalih institucija.
Ravnateljica Vladina Ureda za nacionalne manjine, Milena Klajner objašnjava kako je ta mogućnost ugrađena i u zakone i u posebne propise, "ali se potpuna primjena tih odredbi može provesti tek na dulji rok". Klajner dodaje da situaciju olakšava činjenica da svih 47 europskih zemalja ima problem ravnomjerne zastupljenosti manjina.
Tako primjerice u pokrajini Alto-Adige, na sjeveru Italije, postoji čak i svojevrsno prisilno upošljavanje pripadnika manjina, koje se temelji na pokrajinskom ustavu koji to osigurava.
Inače, u Hrvatskoj trenutno primjerice u Ministarstvu unutarnjih poslova s nešto više od 25.000 zaposlenih radi 1.112 pripadnika nacionalnih manjina.
Ako se analiziraju ministarstva u Vladi, najveća zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina jest u Ministarstvu gospodarstva i Ministarstvu pravosuđa, dok u Ministarstvu obrane od 1.895 zaposlenih radi samo jedan pripadnik nacionalne manjine.
Zanimljivo, najprecizniji podaci o zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina mogu se pronaći u pravosuđu Republike Hrvatske.
U općinskim sudovima ih je nešto više od 2%, u županijskim sudovima 3,6%, u trgovačkim sudovima nema niti jednog pripadnika manjina, a u Vrhovnom sudu je samo jedan od 42 suca. (V.K.)
Izvor:
Vjesnik