Pridruživši se prosvjedima protiv predsjednika Nicolasa Sarkozyja i njegova prijedloga sveučilišne reforme, francuski studenti nakratko su u četvrtak blokirali vlakove u jednoj pariškoj postaji, javljaju agencije.
Stotinjak prosvjednika došlo je na pruge kolodvora Gare du Nord i nekoliko vlakova brze željeznice TGV nije moglo prometovati, javlja Reuters. Nakon četrdeset minuta studenti su se maknuli i tako je završio njihov prosvjedni marš u kojem je bilo i manjih sukoba s policijom koja je studente brzo rastjerala suzavcem.
Istovremeno, radnici pariškoga metroa i autobusne službe najavili su u četvrtak da će se idući tjedan pridružiti štrajkovima koje su izazvali Sarkozyjevi prijedlozi mirovinske reforme.
Prema agenciji Associated Press, poziv sindikata CGT-a na štrajk povećava izglede da se ponove veliki prekidi prometa kakvi su se Francuskoj dogodili prošli mjesec u prvome valu prosvjeda protiv Sarkozyjeva plana da smanji mirovinske povlastice nekim državnim zaposlenicima.
Glasnogovornik CGT-a Jaques Eliez rekao je da će sindikat pozvati na štrajk do daljnjega u pariškome metrou i autobusima u glavnome gradu pod upravom transportnih vlasti RATP.
Sadašnji studentski prosvjedi manji su nego lanjski zbog kojih je tadašnji premijer Dominique de Villepin morao povući planove olakšavanja poslodavcu da zapošljava i otpušta mlade radnike.
Iako su prosvjedi manji, oni rastu, piše Reuters, i u kombinaciji sa štrajkom prijevoznika i energetskog sektora mogli bi postati prvi veći izazov Sarkozyjevu programu gospodarske i socijalne reforme.
Inače, policija je rastjerala prosvjednike iz Sorbonne, pariškoga sveučilišta koje je bilo srce studentskih prosvjeda 1968. godne.
Osim toga, Vlada je suočena s potencijalno golemim štrajkovima zbog plana reforme mirovinskih prava zaposlenika u javnom sektoru, a studenti prosvjeduju zbog zakona o sveučilištima što je donesen protekloga ljeta.
Taj zakon daje milijardu eura (7,34 miljarde kuna) visokom školstvu, jamči sveučilištima veću slobodu izbora studenata i otvara put privatnom financiranju.
Studentski sindikati tvrde da taj zakon ništa ne čini u borbi protiv studentskoga siromaštva i da će stvoriti sustav koji financiranje fokusira na nekoliko elitnih institucija. (Hina)