Subota bi mogla vrvjeti nezadovoljnima na zagrebačkom Jelačićevu trgu jer će uvjeti života biti još lošiji, ustvrdio je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, na konferenciji za novinare, na kojoj je brojkama potkrijepio sve veći nerazmjer između prihoda građana i troškova života.
U posljednjih 9 godina plaće nisu porasle ni dvostruko, tek 1,7 puta, dok je dug stanovništva bankama porastao 6,7 puta.
"To govori vrlo jasno na koji način se preživljava: zaduživanjem, radom na crno, radom na dva posla. Neto plaća zapravo je sve manja jer je sve opterećenija ratama kredita", ističe Sever.
Od veljače 2006. godine do konca 2007. godine javni su bilježnici izdali 719.051 ovršno rješenje. Vjerovnici su se naplatili u 677.081 slučaju, a dužnici uložili 41.970 prigovora.
Ovrhe će se, upozorava Sever, samo još više povećavati kako se i dugovi povećavaju. Da je tako pokazuju podaci po kojima je samo u prošloj godini zaprimljen 404.891 ovršni prijedlog, a izdana 399.553 ovršna rješenja.
Svaka je sedma mirovina u Hrvatskoj potkraj rujna 2007. godine bila pod nekom vrstom ovrhe, a prema podacima HZMO-a, bilo je više od 160.000 ustega na primanja 1,1 milijun umirovljenika.
NHS predlaže i rješenja za rasterećenje građana. Najavljeno 20-postotno poskupljenje struje od srpnja ne samo da će reducirati siječanjsko pojeftinjenje triju osnovnih prehrambenih artikala nego će izazvati nova poskupljenja. Plin se distributerima prodaje trenutačno po 1,07 kuna za kubik, dok za građane košta od 1,83 kune do 2,5 kuna. Proizlazi, tvrdi Sever, da ima prostora za razgovor s distributerima o smanjenju cijena. Vlada, također, ima prostora za smanjenje PDV-a na hranu, kako bi anulirala novi val poskupljenja hrane.
"Nikakva priča da bi to bio prevelik udar ne stoji. U Sloveniji PDV na hranu iznosi 8 i pol posto. Kod nas samo kruh i mlijeko imaju nultu stopu, a i to će se ukinuti ulaskom u EU, pa to više Vlada to mora učiniti", kaže Sever. (A.T.)
Izvor:
Večernji list