Oko 60 posto zaposlenih u Hrvatskoj prima mjesečnu plaću nižu od prosjeka države, a prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u veljači se smanjila drugi mjesec zaredom
Najviša mjesečna prosječna neto plaća od osamostaljenja Hrvatske zabilježena je u listopadu prošle godine kada je iznosila 5131 kunu. Takav rekord teško je ponovno očekivati jer plaća od tada ponovno pada.
Ako je vjerovati analitičarima, pad plaće nije iznenađujući jer snažni inflatorni pritisci zamjetno usporavaju rast realnih plaća osobito u prvoj polovici godine.
Tako se prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u veljači smanjila drugi mjesec zaredom i tada je iznosila 4993 kune. U odnosu na siječanj, kada je iznosila 5019 kuna, nominalno je manja za 26 kuna ili za 0,5 posto.
Od 1994. do 2002. godine prosječna stopa rasta neto mjesečne plaće iznosila je 14,6 posto, a od 2002. godine raste između pet i šest posto. A kada se tome pribroji rast potrošačkih cijena, smanjenje je još manje. Evidentan je razlog, tvrdi Danijel Nestić, ekonomski analitičar na Ekonomskom institutu u Zagrebu, u inflaciji.
Plaće će umjereno rasti
Prema Nestićevim riječima, u sljedeće tri do četiri godine prosječne će plaće umjereno rasti uvjetovane stupnjem domaće konkurentnosti, ali optimistično predviđa da će se godišnja stopa rasta prosječne plaće uskoro povećati sa pet do šest na šest do sedam posto.
Mladen Vedriš, ekonomski stručnjak, ne slaže se da si Hrvatska može dopustiti rast plaća poput drugih tranzicijskih zemalja. "Za razliku od tih zemalja Hrvatska još nema visoku stopu izvoza", kaže Vedriš. Vedriš tako procjenjuje da će kratkoročno plaće rasti kao stupanj kompenzacije zbog porasta inflacije.
Ana Knežević, čelnica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, pak kaže kako se sadašnjom prosječnom plaćom može pokriti tek 25 posto sindikalne košarice te kako to ukazuje na prijeko potrebno povećanje plaća. No za nju je sporan izračun prosječne mjesečne neto plaće.
Većina zaposlenih ima plaću ispod prosjeka
Inače, oko 60 posto zaposlenih u pravnim osobama u Hrvatskoj prima prosječnu mjesečnu neto plaću manju od prosjeka na razini države. Dodaju li im se oni koji su tek nešto malo iznad državnog prosjeka, postotak se penje na gotovo 70 posto. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik