Zbog kršenja radničkih prava, vrijeđanja i zadiranja u privatnost zaposlenici se osjećaju bespomoćnima
Nema zakonske regulative koja bi prevenirala i sankcionirala zlostavljanje na radnom mjestu, a od stotinjak podnijetih tužbi zbog mobbinga nijedna još nije riješena, rečeno je na okruglom stolu "Zlostavljanje na poslu", koji je u povodu Dana trgovaca organizirao Sindikat trgovine Hrvatske.
Zlostavljanje na poslu najprisutnije je u trgovini, rekla je predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Ana Knežević ističući kako prodavače zlostavljaju i poslodavci i kupci.
Prodavači su pod velikim pritiskom, plaće su im male, a većina ih radi na određeno vrijeme, rekla je Knežević upozorivši kako je velik problem što za prodavače nije propisana stručna sprema.
Prodavači u velikim trgovačkim centrima su pod direktnim video-nadzorom, moraju trpjeti frustracije kupaca, a zbog svega toga teško je očekivati osmjeh na njihovu licu, poručila je Knežević.
Napad na ljudsko dostojanstvo
Ispitivanje 17 zaposlenika u trgovačkom sektoru, koje je provela Iskra Pejić s Fakulteta političkih znanosti za svoj diplomski rad, pokazuje kako je većina njih doživjela verbalno zlostavljanje i ponižavanje na osobnoj, nacionalnoj ili starosnoj osnovi.
Na ljestvici negativnih ponašanja dominira napad na osobni integritet, zatim nejednak tretman pri podjeli zadataka, napad na radnu reputaciju i kvalitetu rada, kršenje radničkih prava, napad na socijalni status te zadiranje u privatnost. Svi ispitanici, 13 žena i četiri muškarca, u navedenim su se situacijama osjećali bespomoćnima.
Rješavanje viška radnika
Zlostavljanjem na radnom mjestu definira se dugotrajno ponavljanje sukoba sa zlonamjernim ponašanjem nadređenih, koje se kontinuirano događa barem jednom tjedno unutar šest mjeseci, rekla je Pejić.
Dr. Elvira Koić psihijatrica iz virovitičke Opće bolnice istaknula je kako se mobbing može spriječiti sustavnom prevencijom, informiranjem i konkretnim zahvatima.
Mobbing nije medicinska dijagnoza već skup ponašanja koji može dovesti do suicida, rekla jer Koić dodajući kako je najčešći tzv. strateški mobbing, kojim se tvrtka rješava viška radnika.
Navela je primjer jedne robne kuće u kojoj je Uprava radnicama rekla da su ružne i stare, te će ih zamijeniti mlađima, a njih će premjestiti da vode male trgovine pedesetak kilometara od njihova mjesta stanovanja. Sve su dale otkaz. (Hina)