Mladi Europljani dobro su obrazovani, ali žive lošije od svojih roditelja
Observer sadašnji naraštaj mladih stoga naziva "baby loserima". To je generacija koja ponovo uspoređuje cijene po dućanima, pazeći i na 10 centi razlike, što nisu činili njihovi roditelji iz generacije "baby boomersa".
Većinom rade na određeno vrijeme, na zamjenu, ne znaju ni hoće li raditi sutra, a kamoli što ni gdje, ali znaju da ne mogu dobiti kredit, da ne mogu kupiti stan, te da imaju dvostruko veću šansu za rak od stresa nego njihovi vršnjaci u stalnoj službi.
Brojni nezaposleni s diplomama
Tako je u Italiji koju je Prodi ostavio Berlusconiju, slično je u Sarkozyjevoj Francuskoj, nešto bolje u Zapaterovoj Španjolskoj, gdje mladi mogu računati na povoljan i dijelom bespovratan kredit za kupovinu prvog stana, ali i u Madridu je šok kada porodom stižu nova usta, i pelene, a prihod za kaznu pada sa 1.600 eura plaće na 1.000 eura naknade.
Prije 35 godina u Francuskoj je samo 6 posto diplomiranih na sveučilištima bilo nezaposleno, a danas ih je od 25 do 30 posto.
U Italiji se plaće ne povećavaju od početka stoljeća (kaže Istat), u Francuskoj (kaže Observer) stagniraju 20 godina, dok su se cijene udvostručile ili utrostručile.
Dok su u šezdesetim godinama 20. stoljeća siromašni bili uglavnom stari, danas su to uglavnom mladi, sa šansama da skončaju u bijedi.
U Hrvatskoj se prije dvadesetak godina išlo u mirovinu sa 80 posto zadnjih plaća, sada s manje od 40 posto. Prije 40 godina, u svibnju i lipnju 1968., studenti su, zastrašeni nezaposlenošću i iznervirani vijetnamskim ratom, prevrnuli pola Europe. Sada šute - ali dokad? (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list