Na godišnjoj razini prehrana je poskupjela za 10,2 posto i njezine su cijene i dalje glavni generator inflacije
Godišnja stopa inflacije i u travnju je, peti mjesec za redom, bila iznad 5 posto, točnije 5,7 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku.
Tijekom travnja najveći rast za bilježile su cijene prehrane te odjeće i obuće, a s obzirom na udio tih kategorija u potrošačkoj košarici, one su najviše doprinijele rastu indeksa potrošačkih cijena za 0,7 posto.
Skuplje voće i povrće
Prehrambeni proizvodi i bezalkoholna pića, koji čine 29 posto potrošačke košarice, u travnju su u prosjeku poskupjeli za 1,1 posto, s tim da su unutar te kategorije voće i povrće poskupjeli znatno više. Voće za 2,8, a povrće za 3,9 posto.
Više od 2 posto su porasle i cijene šećera, čokolada i konditorskih proizvoda, dok su cijene sira, mlijeka i jaja tek neznatno pale u odnosu na ožujak.
Bolničke usluge skuplje za 17,4 posto
Promatrano na godišnjoj razini, prehrana je u odnosu na travanj 2007. poskupjela za 10,2 posto i s obzirom na njezin udio u izračunu indeksa potrošačkih cijena, njezine su cijene i dalje glavni generator inflacije.
Natprosječan rast cijena u travnju zabilježen je u zdravstvu (1,8 posto), unutar kojeg analitičari RBA ističu povećanje cijena bolničkih usluga od 17,4 posto na mjesečnoj razini.
Rizična struja i nafta
Nasuprot tome, tijekom travnja je zabilježen blagi pad cijena goriva i energenata u stanovanju (za 0,6 posto), koji i na godišnjoj razini bilježe manji rast od ukupne inflacije. Cijene opskrbe vodom i druge komunalne usluge na godišnjoj su razini također porasle za 8 posto, dok je visoka cijena nafte na svjetskim tržištima rezultirala povećanjem cijena goriva za osobna vozila od 10,4 posto.
Analitičari RBA očekuju da će i u idućim mjesecima skuplji poljoprivredni proizvodi u znatnoj mjeri utjecati na visinu inflacije, a posljedice rasta cijena sirove nafte također će biti još izraženije.
Glavni ekonomist Zagrebačke banke Goran Šaravanja upozorava kako moguće povećanje cijena struje i kretanje cijena nafte na svjetskim tržištima predstavljaju rizik, pa bi prema njegovim procjenama prosječna inflacija u ovoj godini mogla iznositi čak i preko 6 posto. (V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik