Onaj tko misli da će za kruh i meso samo privremeno plaćati puno novca, taj uvelike griješi
Cijene hrane i u budućnosti će ostati visoke, upozorila je Europska komisija u svom strateškom dokumentu, uz napomenu da se očekuje tek mali pad u odnosu na 2007. kada su cijene narasle 30 posto.
Cijene hrane rastu djelomično i zbog toga što je EU sama odredila porast udjela biogoriva u borbi protiv promjene klime.
No biogorivo se dobiva od žitarica koje su važan element prehrane, pa proizvodnjom biogoriva nastaje manjak koji dodatno povećava cijene hrane.
Reforma poljoprivrede
Kao alternativu, Komisija je u svom strateškom dokumentu navela tri mjere. Prvo, potrebno je provesti poljoprivrednu reformu, kojom EU želi potaknuti članice na veću proizvodnju.
Glavni elementi prijedloga EK su ukidanje kvota za proizvodnju mlijeka, stabilizacija cijena ulaznih sirovina i energije za proizvodnju hrane te poništavanje odluke po kojoj je visina subvencija zavisila od količine proizvodnje.
Također, EK traži da se trajno ukine odluka po kojoj je već 20 godina svaka članica Unije obavezna 10 posto poljoprivrednih površina svake sezone ostaviti bez usjeva, kako bi se spriječilo gomilanje poljoprivrednih viškova.
Pomoć siromašnim zemljama
Kada je riječ o biogorivu, EK želi preusmjeriti istraživanja i potporu poljoprivrede za takozvanu drugu generaciju biogoriva koji se ne temelji na hrani već na biomasi.
Osim toga, EU zajedno sa UN-om i najmoćnijim zemljama skupine industrijskih zemalja (G8) poziva na pružanje potpore najsiromašnijim zemljama u svijetu. Pritom se napominje da pomoć mora biti "spontana, brza i dobro koordinirana", jer najveći dio afričkih uvoznika hrane najviše pati u okolnostima krize, dok glavni izvoznici kao što su SAD i Argentina imaju najviše koristi. (V.K.)
Izvor:
Europska komisija