U SAD-u i Kini smanjuje se potražnja za radnicima, a optimizam u vezi sa zapošljavanjem gaji se samo u Indiji i Singapuru, te donekle u Australiji i Dubaiju
Američki su poslodavci sve manje optimistični u vezi s rastom zapošljavanja u sljedeća tri mjeseca, pokazuju istraživanja američkih konzultantskih tvrtki.
Zbog recesije, tvrde stručnjaci, sve su slabiji izgledi za zapošljavanje ne samo u SAD-u nego i u mnogim većim svjetskim gospodarstvima, uključujući i Kinu. Ta je zemlja dobar primjer jer službeni Peking radi stišavanja brzorastućega gospodarstva smanjuje potražnju za radnicima. Tajvan i Japan su u sličnoj poziciji.
Jedino Arapski Emirati traže radnike
Optimizam u vezi sa zapošljavanjem gaje samo u Singapuru i Indiji, dok je situacija nešto bolja u Australiji i u Hong Kongu. Jedino je Dubai u Ujedinjenim Arapskim Emiratima zbog brzorastuće turističke industrije nedavno upozorio kako će do 2020. tražiti 1,5 milijuna radnika, ali kvalitetnih, iako cijeli Bliski istok i Afrika ne računaju na veću potrebu za radnom snagom.
S druge strane na Starom kontinentu situacija nije mnogo bolja. Njemačka ne razmišlja o ukidanju restrikcija za radnike iz novih članica Europske unije, a istodobno traži visokoobrazovane radnike, posebice iz sektora ICT-a i inženjere građevine.
Ni Velika Britanija nakon vala imigranata iz Poljske nema izgleda za veće stope zapošljavanja u skorije vrijeme. Najslabije šanse za porast stope zaposlenih u Europi ima Španjolska. Kako bi poduprla vlastito gospodarstvo, njihova se vlada sprema uvesti programe javnih radova.
Prema istraživanju tvrtke Manpower, najveće šanse za zaposlenje imaju radnici u Singapuru, Indiji, Rumunjskoj, Peruu, Kostariki, Argentini, Poljskoj, Hong Kongu, Australiji, Grčkoj i Južnoj Africi. Prema istom istraživanju, koje potvrđuju i drugi stručnjaci, Španjolska i Italija bilježe najslabije šanse za pad stope nezaposlenosti.
Najniža nezaposlenost u Nizozemskoj, najviša u Španjolskoj
Što se Europe tiče, najnižu stopu nezaposlenosti u eurozoni ima Nizozemska, a najvišu Španjolska. Nezaposlenost u eurozoni je u ožujku ove godine iznosila 7,1 posto što je razina jednaka kao i u veljači. U cijeloj Europskoj uniji nezaposlenost je također ostala na istoj razini, odnosno 6,7 posto.
U Sloveniji je pak nešto niža i iznosi 4,3 posto. U eurozoni je u ožujku nezaposleno 10,9 milijuna osoba, a u cijeloj EU 15,99 milijuna. Najnižu stopu nezaposlenosti u tom razdoblju zabilježili su u Nizozemskoj, a najvišu u Slovačkoj i Španjolskoj. U usporedbi s ožujkom prošle godine u eurozoni se nezaposlenost snizila za 7,5, na 7,1 posto, dok se u cijeloj EU smanjila sa 7,3, na 6,7 posto.
Najveći pad nezaposlenosti zabilježen je u Poljskoj, Belgiji i Slovačkoj, a najveći rast u Španjolskoj i Irskoj. Nezaposlenost među mladima je u ožujku iznosila 14,5 posto u EU, dok je u Sloveniji bila 8,9 posto. Samo je u Bosni i Hercegovini pola milijuna nezaposlenih i stopa se već nekoliko godina kreće između 45 i 50 posto. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik