Stručnjaci ističu da je potrebno poboljšati socijalni dijalog, ali i strože kažnjavati poslodavce koji ne potiču raznolikost
Diskriminacija na radnim mjestima i dalje je veliki problem u Europskoj uniji, a dosadašnji napori u promoviranju tolerancije i raznolikosti na radnim mjestima nisu dali željene rezultate, upozoreno je u Bruxellesu na sastanku koji je organizirala Europska mreža protiv rasizma (ENAR).
Sudionici sastanka koji se uglavnom ticao problema stranih useljenika na radnom mjestu, upozorili su da je potrebno donijeti nove zakonske odredbe kojima bi se još strože sankcionirala vrijeđanja na rasnoj osnovi, s obzirom da je taj oblik diskriminacije u znatnom porastu.
Tvrtke ne potiču raznolikost
"Značajan broj kompanija još uvijek aktivno ne potiče raznolikosti na radnom mjestu", upozorio je europski povjerenik za zapošljavanje i socijalna pitanja Vladimir Špidla.
On je dodao da se kompanije moraju dodatno potaknuti kako bi promovirale koristi raznolikosti i poticali na stvaranje multietničke radne snage i to ne samo radi njihove koristi, već i radi koristi europskog gospodarstva.
"Raznolikost potiče učinkovitost, pa tako i produktivnost kompanija. Međutim, poslodavci u većini slučajeva ne znaju na koji bi način poticali raznolikost, jer ne znaju točno mjeriti njenu učinkovitost niti prepoznati diskriminaciju na radnom mjestu", upozorio je Špidla.
Strože sankcije
Upravo zbog toga pokrenut je niz radionica na kojima će poslodavci učiti o diskriminaciji i načinu na koji je spriječiti, a sam Špidla je istaknuo da će njegov resor dodatno unaprijediti suradnju sa sindikatima kako bi poboljšali socijalni dijalog.
Međutim, ostali sudionici smatraju da radionice i dijalog nisu dovoljne mjere te su se čvrsto založili za donošenje zakona i strogo sankcioniranje poslodavaca koji se neće držati pravila.
"Ako poslodavci ne nauče da se zakon mora poštivati, onda ih na to moramo prisiliti sankcijama. To je jedini način da se kazne oni koji smatraju da sve osobe ne zaslužuju jednake mogućnosti i nemaju jednaka prava", naglasio je potpredsjednik ENAR-a, Chibo Onyeji.
Svi oblici diskriminacije
On je stoga pozvao na hitno donošenje novih antidiskriminacijskih inicijativa, koje će biti prihvaćene od svih zemalja članica, a koje će kažnjavati bilo koji oblik diskriminacije, a ne kao do sada samo one najkontroverznije.
Međutim, poslodavci su izrazili bojazan da bi takav zakon mogao rezultirati nesporazumima u svakodnevnom poslovanju, zbog njegove isključivosti.
Sudionici su stoga napomenuli da će biti potrebno napraviti dvije zasebne verzije zakona, jedna kojom će se zabranjivati diskriminacija osoba zbog njihove tjelesne onesposobljenosti i druga koja će se ticati svih ostalih oblika diskriminacije. (V.K.)
Izvor:
EUobserver