Nova odredba odnosi se na sve članice, osim Britanije koja zadržava svoje "opt-out" pravo
Radnici u EU neće smjeti raditi duže od 48 sati tjedno, osim ako im se ne osiguraju fleksibilni radni uvjeti, odlučili su ministri EU na sastanku u Luxembourgu.
Dogovor je postignut nakon što je blok zemalja koje predvodi Španjolska odlučio pristati da pravo izuzeća ima jedino Velika Britanija koja radni tjedan može povisiti na 60 sati, a nove se odredbe odnose i na domaće i na strane radnike.
Zaštita radnika
Kako bi se zaštitilo radnike, oni tijekom prvog mjeseca svog zaposlenja neće biti obvezani potpisivati nikakve ugovore o produženju radnog tjedna, za što ih poslodavaca neće smjeti sankcionirati na bilo koji način.
EU je zahtijevala uvođenje ovakve regulative nakon što se doznalo da je gotovo trećina zaposlenika u Velikoj Britaniji već potpisala ugovore koji poslodavcima dopuštaju da im produže radni tjedan.
Španjolska, Belgija i Grčka protivile donošenju nove regulative pod postojećim uvjetima tvrdeći kako ona ne pridonosi jačanju zaštite radnika, iako je većina članica izrazila zadovoljstvo postignutim dogovorom.
Fleksibilno radno vrijeme
Prema riječima slovenske ministrice rada, obitelji i socijalne politike Marjete Cotman, EU je ovim dogovorom konačno uspostavila ravnotežu u zaštiti radnika i fleksibilnog tržišta. Direktiva o radnom vremenu propisuje uvođenje fleksibilnog radnog vremena i jamči potpunu zaštitu prava radnika.
Francuski ministar rada Xavier Bertrand, čija se zemlja odlučila na kompromis nakon što se posljednje četiri godine protivila poziciji Velike Britanije istaknuo je kako će nova odredba donijeti još veću sigurnost za buduće radnike.
Veća prava za strane radnike
Osim toga, na sastanku je konačno postignut dogovor o proširenju prava za strane gostujuće radnike. Tako će oni sada imati potpuno jednaka prava kako i domaći radnici poput plaćenog godišnjeg odmora ili bolovanja, bez obzira u kojoj se zemlji EU nalaze. (V.K.)
Izvor:
EurActiv