Negativnu globalnu recesiju moguće je izbjeći, ali svaki će oporavaka teći postupno, upozorio je prvi zamjenik izvršnog direktora MMF-a John Lipsky
Većina razvijenih zemalja svijeta trenutno se nalazi u fazi gospodarske stagnacije ili na rubu recesije, pa bi zakonodavci trebali zauzeti agresivniji stav kako bi se spriječila dublja gospodarska kriza, rekao je vodeći dužnosnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
"Pred skori završetak trećeg tromjesečja, većina razvijenih gospodarstava virtualno stagnira ili se nalazi na rubu recesije, dok su aktualni inflacijski rizici dobro zauzdani", rekao je John Lipsky, prvi zamjenik izvršnog direktora MMF-a.
Skupi kapital
"Štetnu globalnu recesiju" i dalje je moguće izbjeći, poručio je Lipsky, dodajući međutim da će svaki oporavak biti postupan, a da bi se državna sredstva mogla pokazati nužnima za zaštitu financijskog sustava. Lipsky je kazao da će još financijskih institucija propasti, no istaknuo je kako se mora izbjeći propast cijelih sustava.
"Iako su američke i europske banke, pogođene jednogodišnjom krizom, povećale svoj kapital, te su injekcije i dalje nekih 150 milijardi dolara manje u odnosu na visinu otpisa, a daljnje prikupljanje kapitala bit će daleko skuplje, ako ne i nemoguće", upozorio je.
Zaokret u kapitalnim tijekovima
Usporavanje aktivnosti u razvijenim gospodarstvima trebalo bi pomoći obuzdati inflaciju, a MMF smatra kako se u većini razvijenih zemalja uglavnom provodi primjerena monetarna politika, ali da prostora za snižavanje kamatnih stopa imaju i Europska središnja banka i središnja britanska Bank of England.
U gospodarstvima u razvoju, pak, mnoge bi zemlje mogle pričekati s promjenama kamatnih stopa, iako se neke od njih i dalje bore s ozbiljnim inflacijskim rizicima i mjere bi im trebale biti strože.
Lipsky je kazao da su dosad tržišta u nastajanju bila relativno pošteđena financijskih potresa, djelomice zato što su većinom veliki izvoznici i bilježe viškove na tekućem računu platne bilance. Upozorio je, međutim, da bi se te zemlje mogle suočiti sa zaokretom u kapitalnim tijekovima, što bi imalo ozbiljne posljedice po njihova gospodarstva i financijske institucije. (Hina)