Poslijepodnevni san jača memoriju, a voda produžuje mladost
Najnovije američko istraživanje pokazalo je da poslijepodnevno spavanje nije "penzionerski" običaj kako bi se prikratio dan, nego da bi to trebalo postati navikom upravo zaposlenih ljudi i studenata.
Dokazano je da i kratki, desetminutni drijemež, kao i pravi jednosatni san usred dana, značajno jačaju sposobnost memoriranja općenito, kao i pamćenja podataka usvojenih tijekom prijepodneva.
Centralno grijanje
Testirani studenti su upravo zbog takvih predaha uspijevali naučiti zavidan broj njima nepoznatih kineskih riječi, što je znanstvenike ponukalo da zaključe da bi "siesta" mogla biti korisna i na poslu. Dakako, malo tko ima prigodu zaleći na pola sata ili sat, ali bi si desetminutni drijemež mogli priuštiti mnogi, pa bi o tome trebali razmisliti i zaposlenici i njihovi poslodavci.
Dok razmišljate kako ugraditi naviku poslijepodnevnog "knjavanja" u svoju radnu svakodnevicu, podsjećamo na još jedan eliksir – vodu, koje vam ni zimi ne smije uzmanjkati. I to ne samo kako biste utažili žeđ, nego i iznutra navlažili svoju kožu, tijekom zimskih mjeseci neprestano izloženu ispušivanju dok boravite u prostorijama pregrijanim centralnim grijanjem.
Dvije litre vode
Koža stradava i zbog temperaturnih razlika te izloženosti hladnom zraku na ulici. Sada su istraživanja dokazala da je upravo voda - a ne kreme, presudna za održavanje zdravlja ljudske kože, a kada je koža zdrava, zategnuta je i lijepe boje, zbog čega i mi izgledamo mlađe.
Zato od sada više ne izlazite iz kuće prije nego što ste svoju kožu prekrili pokrovom hidratantne kreme, ali ni bez bočice s pitkom vodom, koju ćete pijuckati polako tijekom dana.
I tako sve dok ne popijete barem dvije litre, što je preporučljiva dnevna količina vode za odrasle ljude oba spola.
(Sonja Braut)