I ovogodišnje istraživanje je pokazalo da većina zaposlenika smatra da je božićnica pravo radnika tj. zamjeraju poslodavcu ako je ne isplati
Ove godine božićnicu očekuje 67 posto zaposlenika, što je čak 10 posto manje nego lani, a njih 73 posto vjeruje da će dobiti novac – i to prosječno 1.610 kuna.
Pokazuje to Istraživanje o božićnicama koje je MojPosao proveo na uzorku većem od 1200 ispitanika, od kojih je 12 posto istaknulo da ove godine od poslodavca očekuju i novac i potrošački bon. Za razliku od njih 11 posto zaposlenika očekuje samo bon i to u iznosu od 700 kuna.
Božićnicu je prošle godine dobilo 73 posto sudionika istraživanja, a najčešće se isplaćivala u novcu (86 posto) i prosječno je iznosila 1.503 kune. Istovremeno, 31 posto ispitanika lani je dobilo bon za kupovinu, čija je prosječna vrijednost iznosila 622 kune.
Umjesto novca, 7 posto ispitanika dobilo je poklon, pri čemu su najčešći prehrambeni poklon paketi, rokovnici, kalendari i razni proizvodi tvrtke.
Kao i prošle godine većina zaposlenika (61 posto) smatra da je božićnica pravo radnika tj. zamjeraju poslodavcu ako je ne isplati. S druge strane, 39 posto ispitanika smatra da je božićnica stvar dobre volje poslodavca tj. da se isplaćuje u skladu s poslovnim rezultatima i tome slično.
Radnici žele 2.164 kuna
Ispitanici smatraju da bi adekvatna božićnica u prosjeku trebala iznositi 2.164 kune što je za 34 posto više od prosječne božićnice koja se očekuje ove godine. Također, može se uočiti kako je božićnica koju ispitanici smatraju adekvatnom, ove godine za 6 posto niža od božićnice koja se smatrala adekvatnom prošle godine, čime je prekinut trend da iz godine u godinu ispitanicima rastu apetiti.
Takav stav posljedica je trenutne gospodarske situacije, zbog koje i 10 posto više zaposlenika ne očekuje božićnicu.
Više od polovice bez poklona za dijete
Većina ispitanika prošle je godine dobila samo božićnicu (63 posto), dok je božićnicu i trinaestu plaću dobilo 9 posto ispitanika. Trinaestu plaću umjesto božićnice dobilo je samo 2 posto ispitanika, a 26 posto ispitanika nije dobilo niti jedno niti drugo.
Među ispitanicima koji imaju maloljetno dijete, bez poklona za njega prošle godine je ostalo čak 55 posto ispitanika. Među 45 posto ispitanika koji su dobili božićni poklon za dijete, njih 79 posto dobilo je novac, i to prosječno 482 kune po djetetu, što je za 15 posto više nego 2006. Preostalih 21 posto ispitanika dobilo je poklon paket ili bon za kupovinu.
Najčešće u velikim tvrtkama
Ako razmotrimo odnos božićnica prema djelatnostima, poslodavci su "najmanje darežljivi" bili u turizmu gdje je samo 56 posto ispitanika dobilo božićnicu, dok je s druge strane najdarežljivija državna uprava gdje je božićnicu dobilo čak 85 posto ispitanika.
Gledano prema veličini tvrtke, božićnice su se prošle godine u najmanjoj mjeri isplaćivale ispitanicima zaposlenim u malim tvrtkama, u kojima čak 38 posto radnika nije dobilo božićnicu. Bez božićnice je ostalo i 27 posto ispitanika u srednje velikim te 20 posto ispitanika u velikim tvrtkama.
Veća plaća, veća božićnica
Prošle je godine samo 33 posto ispitanika koji primaju dohodak manji od 2.000 kuna dobilo božićnicu, dok je s druge strane čak 90 posto ispitanika sa dohotkom većim od 10.000 kuna dobilo božićnicu.
Gledajući prosječnu visinu božićnice dobivene u novcu, najveću su imali ispitanici sa primanjima većim od 10.000 kuna (2.300 kuna), a najmanju oni sa primanjem do 2.000 kuna (samo 811 kuna). Općenito visina prosječne božićnice dobivene u novcu raste s povećanjem visine mjesečnog neto primanja.
Više informacija potražite ovdje!