Snižavanjem stope PDV-a Hrvatska bi lakše konkurirala ostalim mediteranskim zemljama
U Ministarstvu turizma ozbiljno razmišljaju da u svrhu borbe protiv recesije u vrijeme turističke sezone smanjenje PDV-a na hranu i piće s 22 na 10 posto. O efektima te mjere na ovogodišnju turističku sezonu ministar Damir Bajs sutra bi trebao informirati premijera Sanadera i ostale članove Vlade, a budući da većina mjera zadire u državni proračun, presudnu odluku o prihvaćanju ovog akcijskog plana trebao bi donijeti ministar financija Ivan Šuker.
Inače, Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja na Mediteranu koja ima tako visoku stopu PDV-a u ugostiteljstvu. U Grčkoj ona iznosi osam posto, u Italiji deset, a u Španjolskoj sedam posto, piše Jutarnji list.
EU preporuča 5,5 posto
I dok dio stručnjaka koje je Ministarstvo angažiralo radi izrade akcijskog plana smatra da je upravo izjednačavanje stope PDV-a na hranu i piće s onom koja je na snazi u konkurentnim zemljama, drugi dio stručnjaka smatra da je ta mjera dvosjekli mač.
"Trebalo bi napraviti preciznu simulaciju po destinacijama i županijama kako bi se vidjelo koliko je ta mjera stimulativna za državu", komentirao je jedan od Bajsovih suradnika na projektu, koji dijeli mišljenje Katedre za turizam zagrebačkoga Ekonomskog fakulteta koja je upozorila Ministarstvo da se većina mjera i aktivnosti koje oni predlažu neće moći provesti ove godine.
Hotelijeri ne dijele to mišljenje. Smatraju da za smanjenje stope PDV-a na hranu i piće postoji i realna osnova jer je Europska Unija nedavno donijela preporuku da se stopa PDV-a na takve artikle u turizmu ujednači na 5,5 posto.
Ukidanje TV pretplate
Budući da je hrvatska Vlada nedavno postala svjesna da bi se posljedice globalne krize mogle odraziti i na prihode od turizma, Ministarstvo turizma dobilo je zadatak da hitno izradi akcijski plan za spas ovogodišnje turističke sezone. U pomoć su pozvani Ekonomski institut za turizam, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Sveučilišta u Rijeci te konzultantska tvrtka Horwath Consulting.
Međutim, o tome što se konkretno planira, nitko u ovom trenutku ne želi javno govoriti. Ipak, Jutarnji list neslužbeno doznaje da prijedlog akcijskog plana, osim mjere smanjivanja PDV-a na hranu i piće, sadrži i prijedlog za ukidanje plaćanja TV pretplate na sve TV prijemnike koje posjeduju hoteli, i to barem jedan dio godine.
Kad se općenito govori o smanjivanju stope PDV-a, neki stručnjaci ističu da bi ta mjera pozitivno utjecala na neke djelatnosti te pridonijela borbi protiv recesije. Osim toga, upravo su to isto učinile i neke razvijenije zemlje.
Manji PDV frizerima i taksistima
Smanjenjem PDV-a na, primjerice, frizerske, restoranske i usluge taksi prijevoza država bi se odrekla razmjerno maloga dijela poreznog kolača, a korist bi bile velike, smatra neovisni ekonomist Damir Novotny.
Naime, s jedne bi strane niže porezno opterećenje u pružanju "lokalnih usluga" snizilo njihovu cijenu, čime bi se potaknula potražnja, a s druge bi strane to bio korak naprijed prema očuvanju zaposlenosti. Kao primjere za to Novotny je naveo iskustva Francuske, koja je snizila stopu PDV-a na sedam posto za djelatnosti kao što su pružanje frizerskih i restoranskih usluga, te Njemačke, koja je snizila stopu PDV-a na pružanje taksi usluga.
S obzirom na recesiju i velik podbačaj u punjenju državne blagajne, rebalansom državnog proračuna predviđa se da će prihodi od PDV-a ove godine biti gotovo četiri milijarde kuna manji od prije planiranih te bi trebali iznositi 40,4 milijarde kuna. U takvoj situaciji teško je očekivati da će se država odricati dijela prihoda od tog poreza na potrošnju. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list