Inspektori rada pridružili se sindikatima u prijedlogu oko uvođenja točnije evidencije rada
Točnost evidencije o stvarnom radnom vremenu radnika trebala bi se urediti zakonskim putem, predlaže Državni inspektorat, a ministarstva nadležna za rad i financije trebala bi razmotriti mogućnost preciznijeg uređenja evidencije radnog vremena, kao i opravdanost sudjelovanja radnika ili njihovih predstavnika u vođenju. Plaće bi se potom obračunavale na temelju te evidencije, koja bi se prethodno morala potvrditi, piše Gabrijela Galić u Novom listu.
Inače, uvođenje evidencije stvarnog radnog vremena, kao i potvrdu tog dokumenta od strane predstavnika radnika sindikati predlažu već duže vrijeme, a iako za sada nisu uspjeli animirati institucije, izgleda da su dobili potporu inspektora rada.
Kazna po radniku
Inspektorat smatra i da bi trebalo razmotriti i opravdanost uvođenja novčanih kazni za teške prekršaje poslodavaca tako da se zbrajaju "po radniku". Primjerice, u slučaju neplaćanja prekovremenog rada poslodavac bi plaća o kaznu za svakog radnika kojem nije obračunao prekovremene sate, a ne skupnu kaznu. Time bi se, zapravo, postrožilo kažnjavanje prekršaja iz radnog odnosa.
Također, Državni inspektorat je još istaknuo da bi poslodavci radnike na obavezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje trebali prijavljivati s prvim danom rada, a ne u roku od 15 dana od početka zaposlenja, što se u praksi često zloupotrebljava.
Osim toga, nezakonito zapošljavanje prisutno je u gotovo svim djelatnostima, a posebno u graditeljstvu, brodogradnji, trgovini, ugostiteljstvu, turizmu, poljoprivredi, šumarstvu, pekarstvu.
Dio plaće na ruke
Prema nalazima inspektora, najozbiljniji problemi radnika vezani su za nezakonit obračun i isplatu plaća, u što je ubrojeno i pravo na dodatak za prekovremeni rad, rad nedjeljom, blagdanom i neradnim danom. Također, i dalje je prisutan problem isplate dijela plaće u skladu s propisima, a dijela "na ruke".
Lani je otkriveno 2.215 (2.856 u 2007. godini) nezakonito zaposlenih radnika, od čega 880 stranaca. Prije dvije godine, u zemlji je otkriveno 1.377 nelegalno zaposlenih stranih radnika. Zbog ilegalnog zapošljavanja stranaca, 452 poslodavca prošle su godine dobila zabranu obavljanja djelatnosti u roku od 30 dana.
Međutim, Državni inspektorat je naglasio da su strože kazne dale rezultata jer je od početka njihove primjene smanjen broj otkrivenih nezakonito zaposlenih radnika. (V. K.)
Izvor:
Novi list