Izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju ne mogu biti provedene prije 2010. godine, do kada bi se trebao skupiti iznos kojeg svi fakulteti zasad prikupljaju od studentskih participacija
Za sve studente koji zadovoljavaju kriterije uspješnosti studiranje mora biti besplatno, bez obzira koliko ih ima, izjavio je jučer ministar obrazovanja Dragan Primorac. Stoga je za danas sazvana i izvanredna sjednica Rektorskog zbora na kojoj će glavna tema biti uvođenje besplatnog obrazovanja za sve studente, piše Petra Maretić Žonja u Večernjem listu.
Rektorski kolegij sveučilišta u Zagrebu tom će prilikom od Primorca zatražiti potpisivanje ugovora kojim bi se Zagrebačkom sveučilištu iz proračuna osiguralo dodatnih 290 milijuna kuna koliko su lani iznosile školarine. Ministar Primorac već je najavio kako Ministarstvo spremno krenuti u izmjenu Zakona o visokom obrazovanju ako nađu zajednički jezik.
Studiranje jeftinije, prehrana skuplja
No Primorac je također jasno dao na znanje da izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju ne mogu biti provedene prije 2010. godine, a dotad bi se trebalo naći oko 400 milijuna kuna, koliko fakulteti zasad prikupljaju od studentskih participacija.
Državni tajnik za visoko obrazovanje Radovan Fuchs ističe da bi se restrukturiranjem pola milijarde kuna, koliko se izdvaja za studentski standard, mogla prikupiti većina tog novca.
"Nerealno je da studenti jedu za 4,40 kuna, spavaju za tri kune po noći i imaju besplatan prijevoz. Isto tako je pitanje imaju li pravo na subvencioniranu hranu i smještaj studenti privatnih veleučilišta", istaknuo je Fuchs.
Novac od brodogradilišta
Ministarstvo je, dodaje, istog trena spremno prihvatiti zahtjev studenata za besplatno obrazovanje, ako su oni spremni na razgovore o restrukturiranju novca namijenjena studentskom standardu.
I dok bi Fuchs "uzimao" studentima, ekonomist Ivan Lovrinović smatra da se potrebnih bi 400 milijuna kuna za besplatno obrazovanje može namaknuti restrukturiranjem brodogradilišta.
"Kada bismo imali samo tri umjesto šest brodogradilišta, imali bismo taj novac. No zahtjev da se plaća svima bez obzira na uspjeh i godine studiranja nije korektan. Treba biti socijalno osjetljiv i onima koji nemaju novca omogućiti besplatno studiranje. A za one boljeg materijalnog statusa kriteriji izvrsnosti moraju postojati", napomenuo je Lovrinović. (V. K.)
Izvor:
Večernji list