Ako se radni tjedan skrati, poslodavci ne bi morali dalje otpuštati radnike koji bi tada ipak radili za nešto manju plaću, a država ne bi morala dodatno izdvajati za nezaposlene
Ako Vlada prihvati prijedlog poslodavaca i sindikalaca, zaposlenima u industriji radni bi se tjedan uskoro mogao skratiti sa sadašnjih 40, na 32 sata, a petak bi bio neradni dan.
Prema tvrdnjama Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i Saveza samostalnih sindikata (SSSH), koji svoj prijedlog temelje na iskustvima drugih zemalja, recesijom pogođeni poslodavci na ovaj bi način zadržali postojeću zaposlenost, piše Adriano Milovan u Jutarnjem listu.
Pravo na naknadu i radnicima i direktorima
"Za svaki bi neradni petak država isplaćivala socijalnu naknadu od 20 eura ili 150 kuna po radniku, koju bi poslodavci, nakon što odbiju doprinose, isplaćivali zaposlenicima", objašnjava Vladimir Kovačević, diektor Croindustrije.
Dakle, na mjesečnoj bi razini naknada za neodrađeni petak iznosila 80 eura ili oko 600 kuna po radniku, a primjenjivala bi se za oko 120.000 zaposlenih u izvozno orijentiranoj industriji, koju je recesija već jako pogodila. Naravno, pravo na naknadu imali bi svi zaposlenici, pa i direktori.
Kovačević i stiče da u suprotnom, poslodavci neće imati drugog izbora, nego nastaviti s gašenjem radnih mjesta. U HUP-u ističu kako je do sada zbog recesije, u Hrvatskoj već zatvoreno oko 25.000 radnih mjesta, a procjenjuje se da bi do kraja godine moglo biti otpušteno barem još toliko radnika.
Preporuka EU
"Ako bi Vlada prihvatila ovaj prijedlog, stvorila bi se ‘win-win’ situacija. Poslodavci zbog recesije ne bi morali dalje otpuštati, radnici bi zadržali posao, makar i s nešto nižom plaćom, a država ne bi morala dodatno izdvajati za nezaposlene", poručuje Kovačević.
Predsjednica SSSH, Ana Knežević također pozdravlja ovu ideju, budući da su taj "recept" preporučili i čelnici EU koji su nedavno pozvali na uvođenje skraćenog radnog tjedna, kako bi se u kriznim uvjetima sačuvalo što je moguće više radnih mjesta. Inače, procjenjuje se da bi u ovoj i slijedećoj godini u EU bez posla moglo ostati 8,5 milijuna ljudi.
Knežević je istaknula da je samo u hrvatskoj drvnoj industriji zbog krize podijeljeno oko četiri tisuće otkaza, dok se u kemijskoj i metalskoj industriji dnevno ugasi od 50 do 100 radnih mjesta. Skraćivanjem radnog tjedna tome bi se moglo stati na kraj, ali Vlada prekasno reagira jer mi to predlažemo već mjesecima, upozorila je Ana Knežević.
Nakon sastanka premijera Ive Sanadera s predstavnicima poslodavaca i sindikalaca, razgovori o skraćivanju radnog tjedna nastavljaju se idući tjedan, iako već sada u krugovima sindikalaca i poslodavaca otkrivaju da država strahuje od zloupotreba. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list