U HZZ-u procjenjuju da će prosječan broj nezaposlenih porasti između 10 i 15 posto u odnosu na 2008.
Na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) do kraja godine moglo bi biti evidentirano između 280.000 i 295.000 nezaposlenih osoba, izjavila je ravnateljica HZZ-a Ankica Paun Jarallah nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV) na kojoj su socijalni partneri razmatrali kretanje zaposlenosti u prvih šest mjeseci ove godine.
Od siječnja do lipnja prosječan broj registriranih nezaposlenih osoba povećao se za pet posto u odnosu na isto razdoblje lani, a do kraja 2009. u HZZ-u procjenjuju da će prosječan broj nezaposlenih porasti između 10 i 15 posto u odnosu na 2008.
Potražnja slabija 15 posto
Broj novoprijavljenih osoba u evidenciju HZZ-a u prvih šest mjeseci porastao je za 35 posto u odnosu na prošlu godinu, a broj prijavljenih slobodnih radnih mjesta pao je za 15 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, rekla je Paun Jarallah novinarima.
Najviše novoprijavljenih dolazi iz prerađivačke industrije, trgovine, građevinarstva, te hotela i restorana, ali te četiri djelatnosti su i najpropulzivnije. Najveći porast nezaposlenosti bilježe Krapinsko-zagorska, Zagrebačka i Istarska županija, dakle zapadni dio Hrvatske, a najpogođenije su mlade osobe između 15 i 30 godina starosti, te osobe višeg i visokog obrazovanja.
No, ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta, izrazio je zadovoljstvo što se dosad ipak nisu ostvarile "crne prognoze" o rastu nezaposlenosti od 20 posto.
U trgovini 13.000 otkaza
Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Đuro Popijač upozorio je na loše stanje u prerađivačkoj industriji gdje je dosad izgubljeno 26.000 do 27.000 radnih mjesta, što je oko 10 posto od ukupnog broja.
Tome treba dodati oko 13.000 izgubljenih radnih mjesta u trgovini, napomenuo je Popijač izrazivši ipak nadu da se broj nezaposlenih u industriji više neće povećavati te da će iduće godine započeti obrnuti proces, tj. smanjivanje nezaposlenosti.
Tome bi trebale pridonijeti Smjernice ekonomske i fiskalne politike za razdoblje 2010. - 2012. o kojima će predstavnici Vlade, poslodavaca i sindikata raspravljati sutra, za kada je zakazana nova sjednica GSV-a. (Hina)