Ako se odbije krizni porez, prosječna plaća iznosi 5.202 kune, a u kolovozu lani je iznosila 5.184 kune
Prvi podaci Državnog zavoda za statistiku pokazali su da je prosječna plaća u kolovozu (5.308 kuna) bila 62 kune niža od plaće u srpnju. Iako je prosječna plaća još uvijek nominalno za 1,4 posto veće nego lani, kad se na zarađeno uračuna utjecaj inflacije, one su realno pale prvi put od izbijanja financijske krize.
Međutim, u Zavodu naglašavaju da u prvoj procjeni iznosa prosječne plaće u kolovozu nisu odbili krizni porez, već će to učiniti s objavom konačnih rezultata visine prosječne plaće, piše Ljubica Gatarić u Večernjem listu. Budući da se plaće i mirovine veće od tri tisuće kuna oporezuju s dva posto, a one iznad šest tisuća kuna s četiri posto kriznog poreza, država je dosada uspjela naplatiti 360 milijuna kuna poreza.
Na prosječnu plaću 106 kuna poreza
Ako se obračuna krizni porez na prosječnu plaću za kolovoz, ispada da je država od 5.308 kuna, sebi uzela 106 kuna, pa je prosječno plaćenom radniku ostalo 5.202 kune. Tako je krizni porez spustio prosječna primanja na otprilike nominalnu razinu otprije godinu dana, kada je prosječna plaća iznosila 5.184 kune. No, realno je plaća pala još niže, jer su cijene proizvoda i usluga znatno skuplje.
Osim uobičajenih životnih troškova, dio te plaće trebao se odvojiti i za kupovinu školskih knjiga, prijevoz do škole, dopunsko osiguranje, više cijene parkinga i slične troškove koji nisu postojali ranijih godina.
Nastavak negativnih trendova
No, teškoćama tu nije kraj budući da ekonomski analitičari vjeruju kako će u nastavku ove i iduće godine, tvrtke morati dodatno smanjivati troškove, što će donijeti dalji pad plaća u gospodarstvu. "Krizni porez smanjuje raspoloživi dohodak kućanstava, a to onda znači da će se smanjiti potrošnja, pa će i oporavak biti sporiji", objasnio je Zdeslav Šantić, analitičar RBA.
Iz Vlade je zasad tek blago najavljena mogućnost ukidanja ili ublažavanja tog poreznog pritiska sredinom 2010., ovisno o kretanjima u gospodarstvu i financijskim efektima proširenja poreza na obrtnike i samostalne profesije. (V. K.)
Izvor:
Večernji list