Poseban problem društva, a posebice radno aktivnog stanovništva su koštano-mišićne bolesti
U Hrvatskoj je lani zbog bolovanja izgubljeno 18 milijuna radnih dana, a najčešći uzrok bile su koštano-mišićne bolesti, rečeno je na predstavljanju hrvatskoga nacionalnog izvješća "Fit for Work" (Spremni za posao), u organizaciji Hrvatskoga nacionalnog odbora "Desetljeće kostiju i zglobova".
"Ograničeni podaci dostupni za Hrvatsku pokazuju da je bol u leđima u 2008. bila uzrok onesposobljenosti za 31.741 osobu", rekao je u Zagrebu na predstavljanju izvješća Frane Grubišić iz Klinike za reumatologiju, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Kliničke bolnice "Sestara milosrdnica".
Više od trećine se žali na bolove
Koštano-mišićne bolesti ozbiljan su zdravstveni problem hrvatskog društva, a posebice radnog stanovništva. To potvrđuje podatak po kojem oko 37 posto hrvatskih radnika pati od mišićne boli u vratu, ramenima i rukama.
"U 2008. reumatoidni artritis bio je uzrok onesposobljenosti za 3.009 ljudi (77 posto žena prema 23 posto muškaraca), a spondiloartropatije uzrok su onesposobljenosti za 7.680 ljudi, uza sličan udjel po spolovima", rekao je Grubišić.
Najraširenija bolest u Europi
U Europi kronična koštano-mišićna bol pogađa 100 milijuna ljudi, od kojih više od 40 milijuna radnika. Stoga je to najraširenija bolest u radnom stanovništvu Europe, pokazalo je ispitivanje koje je britanska neprofitne udruga The Work Foundation provela u 25 europskih, te još nekim zemljama u svijetu.
Inače, procjenjuje se da do dva posto godišnjeg europskog bruto domaćeg proizvoda otpada na troškove koje uzrokuju koštano-mišićnih bolesti. (Hina)