Želimo li promjenama upravljati ili ih samo preživjeti, glavno je pitanje kojim će se baviti najveća regionalna konferencija o upravljanju ljudskim resursima
Najveća regionalna konferencija o upravljanju ljudskim resursima – 8. SEE Human Resources Management Arena, koja se ove godine održava 20. i 21. listopada pod naslovom "Aktivna uloga HR-a u upravljanju promjenama: HR slalom ili Rock'n roll", započela je u utorak u zagrebačkom hotelu Westin. Konferencija se održava u organizaciji Infoarena Grupe, pod stručnim pokroviteljstvom tvrtke SELECTIO, te medijskim pokroviteljstvom business.hr-a. Generalni pokrovitelj konferencije je portal MojPosao.
HR slalom ili rock'n roll?
Konferenciju su otvorili Jasmina Sočković, direktorica tvrtke SELECTIO i Tomislav Gavazzi, direktor Infoarena Grupe. Jasmina Sočković istaknula je da je turbulentna 2009. godina sve navela na preispitivanje, pa tako i menadžere koji rade u upravljanju ljudskim resursima, te da je upravo u toj branši situacija posebno teška jer obuhvaća i business i ljudskost. "Kako se snaći i radikalnim i strahovito brzim promjenama? Tko su ljudi koji tim promjenama znaju upravljati? Jesmo li više za HR slalom, u kojem idemo utabanim, provjerenim putem, ka cilju, ili za HR rock'n roll, koji ne prati postojeća pravila i upušta se u nepoznato, glavna su pitanja kojima će se baviti ova konferencija", naglasila je Sočković.
Uvodno izlaganje u sklopu prve tematske cjeline konferencije "HR i leadership: Preživljavanje promjena ili upravljanje promjenama" održao je Steve Boehlke, osnivač i predsjednik SFB Associates, cijenjene konzultantske grupacije u SAD-u, snažnog pokretača razvoja lidera u području znanosti i tehnologije. U 20 godina iskustva u razvoju koncepta vodstva i savjetovanja vezano uz organizacijske promijene i inovacije, surađivao je s najboljim svjetskim kompanijama poput Motorole, Nestlea, HP-a, General Millsa, Abbott Labsa.
Centar ravnoteže – najveći izazov vodstva
"Bilo da brzo jurimo kroz padinu ili plešemo u novom ritmu, ipak su nam potrebni temelji, odnosno 'centar ravnoteže', što nam omogućava da se krećemo brzo, ali da istovremeno budemo stabilni", ponudio je svoje viđenje temeljnog pitanja konferencije Boehlke i dodao da je upravo prepoznavanje tog, kako ga on naziva, "centra koji se kreće" (eng. moving center), najveći izazov vodstva.
Kao probleme koji se ponavljaju naveo je gubitak ravnoteže između poimanja HR odjela kao birokratskog odjela zaduženog za zapošljavanje, pripremu ugovora o radu, te provedbu odluka uprave i slično, i odjela koji zaposlenike treba obučiti da rade kreativno. Zatim, "ili - ili" način razmišljanja kod strateškog planiranja, pri čemu je naglasio da je strateško planiranje trajan proces, a ne nešto što treba "ispostaviti", te gubitak povjerenja koje je nužno da bi zaposlenici bili predani i kreativno obavljali svoj posao, a što je u sadašnjoj krizi, nakon mnoštva otkaza, dosta rašireno. Tu se, napominje, ne radi o sigurnosti radnog mjesta, već o novom "ugovoru o radu" koji radniku jamči da će imati priliku usavršavati se i razvijati se.
Princip dinamičke stabilnosti
Kao rješenje Boehlke nudi princip "dinamičke stabilnosti", koji uključuje ostvarivanje ravnoteže između "zagovaranja i propitivanja" postojećih praksi, "poslušnosti i predanosti" zaposlenika, te "motiviranja i inspiriranja". Nadalje, taj princip uključuje i "nevjerojatnu sintezu" između "surađivanja da bi se nadmetali", kako među odjelima unutar tvrtke, tako i među tvrtkama samima, zatim "kretanje polako kako bi se došlo daleko", jer se u velikoj brzini najlakše prepustiti struji, te "naučiti kako padati/doživjeti neuspjeh", kako bi se došlo do korisnih spoznaja.
Boehlke uočava da su lideri previše povezani, ali bez čvrstih odnosa, te im preporučuje "hrabrost" - da se ne boje proturječnosti poslovanja, da uvažavaju ljude, čime će kod njih probuditi strast i kreativnost, da pokažu integritet, "jer vodstvo je više u tome tko ste, nego što radite", te da postanu vođe koje jesu, tako da zastanu i promotre tko su i što žele biti i tako oslobode svoj puni potencijal.
Nenad Filipović iz IECD Bled School of Management održao je predavanje pod nazivom "Osobni kredibilitet kao HR Faktor X: Kako maksimizirati svoj utjecaj", a Slavko Vidović iz InfoDoma govorio je o temi "Razvoj kompetencija za egzekuciju strategija". Okruglim stolom pod nazivom "HR 007 UNDER COVER AGENT - Pogled kroz prizmu HR uloga?", u kojem su sudjelovali svi izlagači, moderirala je Mirjana Kačavenda iz Svjetske banke.
Više informacija o programu 8. SEE Human Resource Management Arene potražite OVDJE. (T. B.)