I u zapadnim zemljama je uobičajeno korištenje kolektivnih odmora za blagdane
Zbog male razlike u danima između Božića i Nove godine, uz minimalnu odsutnost s radnog mjesta, zaposleni si mogu kreirati pravi godišnji odmor. Naime, svi oni koji između predstojećeg Božića i Nove godine iskoriste četiri dana godišnjeg odmora mogu uživati u solidnom odmoru od 10 dana. Za one, pak, kojima je i to malo, postoji i varijanta prema kojoj mogu, uz korištenje šest dana godišnjega, spojiti i blagdan Sveta tri kralja, te se odmarati 13 dana, piše Ivana Knežević u Vjesniku.
Hrvatski radnici poznati su po mnogobrojnim spajanjima radnih i neradnih dana, zbog čega svake godine u ovo doba oko pola milijuna ljudi odlazi na godišnji odmor. Međutim, u tome nisu nikakva iznimka jer je i u zapadnim zemljama uobičajeno korištenje kolektivnih odmora za blagdane.
Praznici i blagdani vikendom
Iako kombiniranje broja dana godišnjeg odmora u ovom blagdanskom razdoblju zvuči privlačno, ova godina ipak nije bila tako izdašna za spajanje neradnih dana. Naime, mnogi su praznici i blagdani padali u petak ili za vikend. Puno je bolja situacija bila prošle godine, kada su mnogi sa samo osam dana godišnjega, spajajući božićne i novogodišnje blagdane, dobili pravi godišnji odmor od čak 18 dana, odnosno od 20. prosinca do 7. siječnja.
No, iduća nam godina donosi još oskudnije prilike za produženi vikend ili kratki godišnji odmor. Čak pet mjeseci u 2010. godini nemaju nijedan praznik ili blagdan. Ako izuzmemo sam početak godine, kada je moguće, koristeći četiri dana godišnjega, spojiti Novu godinu i Sveta tri kralja, te dobiti 10 dana odmora, ostatak godine ne nudi baš neku "raskoš".
U lipnju čak tri prilike
Sljedeća prilika za odmor je tek u travnju, za Uskrs, no, riječ je o samo tri dana jer je neradni samo Uskrsni ponedjeljak. Od Praznika rada iduće godine neće se moći "profitirati" jer 1. svibnja pada u subotu, a najbolje prilike za odmor moći će se iskoristiti u lipnju.
U tom nam mjesecu slijede čak tri praznika, a uz to, svaki od njih pada u tjednu, pa će se dobrim kombinacijama spojiti zavidan broj dana godišnjeg odmora. Tijelovo je u četvrtak, 3. lipnja, pa se s jednim danom godišnjeg odmora može, na primjer, dobiti produženi vikend od četiri dana. Za one koji žele potrošiti više, odnosno četiri dana godišnjeg, odmor može potrajati i devet dana.
Još je bolja prilika tjedan u kojem se obilježavaju Dan antifašističke borbe te Dan državnosti, odnosno 22. i 25. lipnja. Budući da je riječ o utorku i petku, sa samo tri dana godišnjeg, odmor može potrajati također devet dana.
Korištenje godišnjeg odmora
U kolovozu ponovo postoji samo mogućnost produljenog vikenda jer Dan pobjede i domovinske zahvalnosti pada u četvrtak, a Velika Gospa u nedjelju. Listopad i studeni također nude samo produženi, i to trodnevni vikend. Naime, Dan neovisnosti 8. listopada iduće je godine u petak, dok su Svi sveti 1. studenoga u ponedjeljak.
Najveće razočaranje za sve one koji se za blagdane vole malo dulje odmoriti donosi ipak kraj godine jer Božić i Nova godina padaju u subotu. Time pada u vodu i svako spajanje slobodnih dana, a odmarati se možete samo onoliko dana koliko ih želite potrošiti od svoga godišnjeg odmora. (V. K.)
Izvor: Vjesnik