Cjeloživotnim obrazovanjem u Hrvatskoj je obuhvaćeno samo 2,3 posto odraslog stanovništva, a prosjek unije je 9,3 posto.
Građani Hrvatske se ne obrazuju tijekom radnog vijeka, prerano odlaze u mirovinu, predugo traže posao, previše ih ne radi, a premalo ih radi. To je statistička slika hrvatske radne snage u usporedbi s radnom snagom drugih europskih zemalja, članica EU i kandidata, objavljena u Anketi o radnoj snazi za 2009., pišu Adriano Milovan i Branka Stipić u Jutarnjem listu.
Cjeloživotnim obrazovanjem obuhvaćeno je samo 2,3 posto odraslog stanovništva, a prosjek unije je 9,3, dok u pojedinim članicama poput Danske, udio odraslih koji se obrazuju tijekom cijeloga života doseže i 31,6 posto.
Podaci pokazuju da građani Hrvatske odlaze u mirovinu s manje od 60 godina. Francuzi u mirovinu odlaze i ranije, ali je, unatoč protestima i štrajkovima, u Francuskoj nedavno izglasan zakon kojim se povećava dob odlaska u mirovinu. Grci, čija je zemlja postala simbol negativnih posljedica krize, u mirovinu idu sa 61,4 godine, samo neznatno ranije od Nijemaca.
Hrvatska je i na samom dnu europske ljestvice po udjelu zaposlenih u radnoj snazi, iako međunarodna metodologija u zaposlene uvrštava sve ljude koji obavljaju bilo kakav posao za novac ili plaćanje u naturi, pa se među njima mogu naći i studenti i umirovljenici. Višu stopu zaposlenosti od Hrvatske, primjerice, imaju Bugarska i Rumunjska. Situacija je nešto bolja što se tiče anketne nezaposlenosti (udio ljudi u radnoj snazi koji aktivno traže posao).
"Odgovornost za veliku nezaposlenost kod nas leži na državi, koja dosad nije značajnije reformirala obrazovni sustav i prilagodila ga potrebama poslodavaca, ali i na privatnom sektoru koji ne potiče cjeloživotno učenje", rekla je Zrinka Živković-Matijević, analitičarka Raiffeisen banke.
Ipak, što se obrazovanja tiče, iako je Hrvatska po obrazovnoj strukturi pri europskom dnu, razmjerno je malen udio mlade populacije koja svoje obrazovanje završava s osnovnom školom. Takvih je, prema anketi, samo 3,9 posto, dok je prosjek na razini EU čak 14,4 posto. (T. B.)
Izvor: Jutarnji list