Prema podacima Porezne uprave 80.000 zaposlenih ne prima plaću već mjesecima niti su za njih uplaćeni doprinosi.
Od 15. listopada neisplaćene plaće radnika trebale bi se ubrzano naplaćivati putem Fine, ali nitko od 80.000 radnika kojima bi taj podatak trebao biti interesantan nije iskoristio tu mogućnost. Naime, iako je promijenjeni Ovršni zakon stupio na snagu, potrebno je donijeti provedbene akte te obrazac koji će radnici popunjavati prije nego što dođu u Finu.
Sindikatima je, kaže Jasenka Vukšić, pravnica u Sindikatu graditeljstva, najavljeno da će svi provedbeni akti biti doneseni u roku mjesec dana (pravilnik i prateći obrasci koji će se ovjeravati kod javnog bilježnika), tako da bi se redovi pred Finom eventualno mogli formirati sredinom studenog.
Dok god se problem ne riješi sistemski, na dorade gledamo kao na nužno zlo i gašenje požara. Puno više očekujemo od predstečajnih nagodbi nego od Ovršnog zakona, jer će se u tim postupcima rješavati međusobni odnosi vjerovnika i stvoriti odnosi da tvrtka normalno posluje. Poslodavci sui sada dužni radnicima uručiti potvrdu o obračunu neisplaćene plaće, no Vukušić objašnjava da se te zakonske obveze drže samo velike tvrtke. U malima nitko i ne usudi pitati za potvrdu.
Istovremeno kad i promijenjeni Ovršni zakon, na snagu je stupio potpuno novi Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, koji treba naći rješenje za 60.000 blokiranih tvrtki.
Promjena u Ovršnom zakonu nije jedina novost kojom se nastoji uvesti red u međusobno plaćanje te otvoriti prostor za nove inicijative i zapošljavanje. Tvrtkama koje rade i idu u investicije nude se nova oslobađanja od plaćanja poreza te izravni poticaji za zapošljavanje radnika – od 3 do 9 tisuća eura po novozaposlenom radniku.
Osim toga, Zavod za zapošljavanje pojačat će programe za samozapošljavanje. Unatoč tome, procjenjuje se da će i iduće godine radnici lakše dobivati otkaze nego nove poslove.
Izvor: vecernji.hr