Hrvatska udruga sindikata (HUS) predložila je Vladi da omogući primjenu sustava bonova za topli obrok tako što će osloboditi od poreza iznos koji poslodavci potroše za tople obroke svojih radnika, i to u visini prosječne tržišne cijene objeda i bezalkoholnog napitka uz objed.
Slabljenje kupovne moći u Hrvatskoj rezultira sve nekvalitetnijom prehranom radnika, a budući da je od njih teško očekivati da za 'gablece i marende' izdvajaju više novca, država bi trebala preuzeti inicijativu u skrbi za zdravlje radništva, upozorava HUS.
Porezno rasterećenje potaknulo bi poslodavce da osiguraju svojim radnicima određeni iznos povrh plaće namijenjen za dnevni obrok. Takav sustav djeluje u većem broju zemalja EU-a već nekoliko desetljeća, a podržava ga i Europska komisija, ističu sindikati.
Sustav bonova jamči da će oni doista služiti za prehranu radnika, te da iznos neće biti utrošen u druge svrhe. Taj sustav također osigurava porezne prihode kroz povećanje zaposlenosti kod poduzetnika koji se u njega uključe, a porezi koji se time prikupljaju uključuju sve poreze i doprinose koji se plaćaju u radnom odnosu. Osim toga, valja uzeti u obzir i poreze na prihod koje ostvare poduzetnici, uključujući i PDV.
HUS naglašava kako pritom ne bi došlo do smanjenja postojećih proračunskih prihoda, jer poslodavci nisu bili motivirani povećavati plaće radi osiguravanja toplog obroka, niti bi to bili u budućnosti ako bi taj iznos bio opterećen porezima i doprinosima. Po tvrdnji sindikata, u zemljama koje su uvele takav sustav porezni prihodi koje proračun gubi zbog porezne olakšice bili su nadmašeni ukupnim poreznim učincima sustava.
Također, budući da u sustavu bonova za topli obrok radnici ne plaćaju gotovinom, takvi porezni prihodi ne mogu ostati neprijavljeni, što bi se uklopilo u Vladina nastojanja za suzbijanjem sive ekonomije, stoji u priopćenju.
Izvor: Lider