Državne vlasti idu na ruku privatnim medijskim kućama, dok se javni interes zapostavlja. Novinari zaposleni u ovom sektoru ga ne mogu braniti jer se nalaze pod sve većim pritiskom.
"Da sam političar, rekao bih da je stanje vrlo složeno, a kao novinar s gotovo 40 godina staža, mogu reći da nikad nije bilo gore", kaže za Deutsche Welle Luko Brailo, novinar iz Dubrovnika, predsjedavajući Središnjeg odbora Hrvatskog novinarskog društva. On iznosi da je kroz posljednje tri-četiri godine preko tisuću novinara, fotografa, snimatelja, urednika i drugih medijskih djelatnika završilo službeno na burzi rada, a perspektiva nudi sve osim bolje budućnosti.
"Možete zamisliti što se događa u malim, lokalnim medijima, daleko od najšire javnosti", nastavlja Brailo, "gdje vlada, žargonski kazano, tiha jeza". Privatni vlasnici prvi su krivci, po njegovu mišljenju, jer medije vode kao npr. obućarske proizvodne linije, gdje vlada samo troškovni princip. Tako se restrukturiranja lome na leđima medijskih radnika, koji su postali rashodovna stavka, pa je većini plaća smanjena za 40 do 70 posto.
Novinari su postali zabavljači
"Više gotovo da nema sumnje kako su pritisci i prijetnje, koje su novinari i mediji doživljavali u ratnim i ranim poratnim, nacionalističko-autokratskim 90-im godinama bili dječja igrica u usporedbi s tranzicijskim strojem liberalno-demokratskog kapitalizma današnjice koji melje sve koji se ispriječe na njegovu putu oplodnje profita pod svaku cijenu", misli sociolog-mediolog Hajrudin Hromadžić, s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
A s tim će se složiti i politolog Berto Šalaj, sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti: "Hrvatski mediji dominantno se utrkuju za profitom, novinare se tjera da budu zabavljači publike."
"Novinari bi morali biti zaštićeni da bi se zaštitilo ukupni javni interes", kaže on, "ali država naočigled nema snage da stane iza takvog stava, što se vidjelo i kad je lani iz Ministarstva kulture potekla jedna inicijativa za suvislu javnu raspravu o medijima, da bi bila dočekana na nož i, čini se, trajno suzbijena". Zbog svega toga, Šalaj smatra da će aktualni događaji ostaviti nove, bolne i duboke, kardinalne posljedice na hrvatsko društvo.
Izvor: Danas.hr