Socijalno najugroženijima u Hrvatskoj dugovi bi se mogli početi otpisivati već sredinom siječnja, a u prvim tjednima iduće godine na Vladi bi se trebao naći i prijedlog dugo najavljivanog Zakona o osobnom stečaju, piše tako Jutarnji list pozivajući se na izvore iz Vlade.
Dogovor s vjerovnicima poput banaka, telekoma, javnih i komunalnih poduzeća načelno je postignt i s njima bi trebao biti potpisan sporazum čime će se otvara prostor za otpis dugova do 25.000 kuna socijalno najugroženijima.
Prema podacima Fine, krajem listopada u blokadi je bilo 319.980 građana, čija su nepodmirena dugovanja iznosila 29,54 milijardi kuna. U odnosu na kraj listopada prošle godine, kada su u blokadi bili računi 290.447 građana, koji su dugovali 22,61 milijardu kuna, broj blokiranih u 12 mjeseci porastao je za gotovo 30.000.
Socijalno ugroženi građani koji imaju uvjete za oprost duga su osobe koje primaju socijalnu pomoć ili su nezaposlene dulje od godinu dana te umirovljenici čija primanja ne prelaze 2500 kuna za samce te 1500 kuna po članu kućanstva. Osim toga, dužnici ne smiju imati dodatnu imovinu u vidu nekretnina ili štednje, osim stambenog prostora u kojem žive.
Anketa koju smo nedavno proveli na više od 850 ispitanika, pokazala je da čak 56% građana podržava oprost dugova socijalno ugroženima. Ispitanici uglavnom misle da je inicijativa dobra, no da treba izrazito paziti kako ne bi došlo do malverzacija. Oprost, odnosno moratorij duga ne podržava 39% ispitanika. Uglavnom smatraju da se time šalje pogrešna poruka građanima koji redovito podmiruju svoje obveze.
Izvor: tportal.hr