Po računici Jutarnjeg lista, HEP je godišnje zarađivao bar 1,2 milijuna zato što su građani radili njegov posao.
Korisnici HEP-a koji su dosad s tom državnom tvrtkom imali sklopljen ugovor o samoočitanju brojila od 1. listopada ove godine 'bogatiji' su za minimalno 10,25 kuna mjesečno, odnosno 123 kune godišnje.
Naime, ali upravo su toliko svaki mjesec građani plaćali HEP-u to što sami očitavaju brojilo, a potom stanje javljaju u Hrvatsku elektroprivredu kako bi im ta tvrtka na pravilan način izračunala mjesečnu ratu.
Ironično, korisnici koji su samoočitavali brojila to su radili da bi HEP-u plaćali stvarnu potrošnju, a ne paušalnu, kako ta tvrtka inače računa. U konačnici se pokazalo da su korisnici za to godišnje u prosjeku plaćali i do jednu mjesečnu ratu struje.
Počelo smanje obavijesti
Na ukidanje nameta, koji se nazivao “naknada za izradu mjesečnog obračuna za kupce u sustavu samoočitanja”, HEP je natjerala HERA, nakon što je u rujnu ove godine donijela nove opće uvjete za korištenje mreže i opskrbu električnom energijom.
Njima se HEP, među ostalim, obvezuje na ugradnju brojila za daljinsko očitanje struje korisnicima. Ovaj mjesec korisnicima koji samoočitavaju brojila s računima su stizale i obavijesti o ukidanju naknade.
“Prema novim općim uvjetima, usluga temeljena na dosadašnjem ugovoru o samoočitanju je izmijenjena. Najznačajnija promjena odnosi se na naknadu za izradu mjesečnog obračuna za kupce u sustavu samoočitanja, koja se od 1. listopada 2015. godine ne naplaćuje”, stoji u HEP-ovoj obavijesti.
Iz godišnjeg izvješća HEP-a za 2014. proizlazi da je lani ukupno 21 tisuća kućanstava koristila proizvod HEPI, u sklopu kojeg se kupcima nudi i mogućnost samoočitanja brojila.
Ako je makar i polovica tih kućanstava s HEP-om sklopila ugovor o samoočitanju, iz računice Jutarnjeg lista proizlazi da je HEP godišnje na temelju toga zarađivao minimalno 1,2 milijuna kuna.
Izvor: jutarnji.hr