Preporuke kao sastavni dio životopisa ogledalo su vaše poslovne prošlosti u koje će zainteresirani potencijalni poslodavac zasigurno htjeti zaviriti. Možda je upravo prava preporuka onaj ključni detalj koji može odlučivati o vašoj daljnjoj karijeri.
Sliku koju će o vama poslodavac steći kontaktirajući preporuke ne možete niti ne trebate uljepšavati, ali možete poduzeti korake kako biste bili predstavljeni u za vas što pogodnijem svijetlu. To podrazumijeva da za sobom ne rušite mostove već da s osobama koje bi vas mogle preporučiti ostajete u dobrim odnosima koje nastojte održati i nakon prekida poslovne suradnje.
Napravite popis potencijalnih osoba koje bi vas mogle preporučiti, a uključivao bi vaše bivše, kao i trenutnog poslodavca (ako je to moguće), kolege s kojima ste blisko surađivali te one kojima ste, ukoliko ste bili na takvoj poziciji, rukovodili. Na popisu se mogu naći i osobe koje su u međuvremenu umirovljene, promijenile radno mjesto ili tvrtku.
Nakon što ste dovršili popis, odaberite tri, četiri osobe za koje smatrate da bi mogle najuvjerljivije prezentirati vaše radne sposobnosti. Obavezno ih pitajte da li se slažu da budu navedeni kao preporuke.
'Pa nisam imao pojam da traži drugi posao!' ili 'Uopće ne znam zbog čega sam ja naveden kao preporuka?'preporuke su koji će vas udaljiti od željenog radnog mjesta milijune svjetlosnih godina.
Nemojte tražiti od preporučenih osoba da o vama govore samo u superlativima. Iskrenim odgovorima na postavljena pitanja o vašim potencijalima postiže se prava svrha preporuka i pomaže poslodavcu prilikom razmatranja da li ste upravo vi pravi kandidat za traženi posao i da li bi vama takav posao uopće odgovarao.
Prilikom navođenja preporuka u životopisu, svakako uz ime osobe navedite i poziciju koju je imala kada ste zajedno radili ili eventualnu novu, broj telefona i e-mail adresu. Prije nego što uputite životopis potencijalnom poslodavcu, obavezno provjerite da li su navedeni kontakt podaci preporučenih i dalje aktualni.