Aplikant za novi posao čini se odličnim kandidatom, ima impresivan životopis, diplomirao je odličnim ocjenama, ima solidno radno iskustvo i jako dobre reference.
Međutim, kad uđe u sobu za intervjue, mlohavo se rukuje, izbjegava gledati ispitivača u oči i govori nerazgovjetno.
Je li kandidat nespreman za intervju ili je samo nervozan, potpuno je svejedno. Katastrofalan govor tijela uništio je svaku šansu da dobije posao.
Česta greška koju kandidati prije intervjua za posao rade je to što ne rade na govoru tijela nego samo na vještinama verbalne komunikacije.
Unatoč podacima koji govore kako se prvi dojam o njima stvara u prvih tri do sedam sekundi, a on se u samo 7% temelji na verbalnoj komunikaciji, 38% na boji glasa, a čak 55% na govoru tijela. A jako je teško preći preko prvog dojma bez obzira na sve ostale reference.
Kako bi izbjegli loš prvi dojam i poboljšali svoj govor tijela, kandidati bi trebali obratiti pažnju na male stvari poput uspravnog sjedenja, položaj ruku tijekom intervjua i gledanje ispitivača u oči.
Ne postoji recept po kojem se govor tijela može usavršiti, međutim, značenje nekih elemenata govora tijela vrlo dobro je poznato.
Niti jedno od ovih pravila ne može se uzeti zdravo za gotovo, međutim to su jednostavne akcije koje mogu otkriti unutrašnje stanje ispitanika pa ih je bolje izbjegavati.
Ni ispitanici nisu cijepljeni protiv govora tijela. Ako se ispitivač tokom intervjua nasloni s rukama sklopljenim iza glave i pri tom se nasmije, znači da je jako zadovoljan.
Međutim, počne li udarati prstima po stolu, to znači da mu je jako dosadno.
(V.B.)
Forbes.com