Da bi lakše dobili posao, koliko vas je napisalo laž u životopisu? Ako niste naveli lažnu činjenicu, većina vas je poželjela ili pokušala ulijepšati stvarne podatke. Naime, u svijetu, pa i u Hrvatskoj, posloprimci sve češće lažu u životopisima kako bi ulijepšali istinu o sebi.
No, važno je promisliti o posljedicama, jer ako ste u životopisu napisali laž, a poslodavac to dokuči, možete se pozdraviti s poslom.
Laganje u životopisu rizično je poput ruskog ruleta, jer više od 40% poslodavaca provjerava informacije stare čak i do tri godine.
Tijekom nekoliko britanskih istraživanja prikupljeno je devet najčešćih laži u životopisima, a koje se lako mogu otkriti:
Laž o diplomi
Ne sumnjam u vašu namjeru da želite završiti studij. No to vam ne daje za pravo da u životopisu napišete da već posjedujete diplomu!
Izmišljeni datumi
Završili ste studij u najkraćem roku? Jeli to istina? Naime, veći broj diplomanata napiše da su studirali mnogo kraće od prave istine. Ta informacija lako se provjeri, te nema potrebe da vas već na početku poslodavac upozna kao lažova.
Preuveličavanje
Primjerice, u stranim državama jedna od najčešćih laži jest da klijenti povećavaju broj zarade koju su donijeli bivšoj tvrtki. No, to može biti dvosjekli mač, jer će novi poslodavac zahtijevati da dobit njegove firme bude najmanje tolika. Hoćete li vi to moći?
Uvećali ste iznos zarade
To što tvrdite da ste u nekoj tvrtki mnogo zarađivali, nema smisla. Naime, poslodavac će vam ponuditi plaću onu koju smatra da zaslužujete. Osim toga, iako kod nas nije uobičajeno da poslodavci provjeravaju u vašim bivšim tvrtkama koliko ste zaista zarađivali, u stranim zemljama je to moguće.
Napuhani naslovi
Primjerice, napisali ste u životopisu pod zanimanje voditelj odsjeka za uređenje interijera, a zapravo se radi o čistaču. Vjerujte, takva laž nema smisla jer izgleda smiješno.
Laž o poznavanju računalnih programa
Prijatelj vam je napisao životopis u excelu. Osim excela, u životopisu piše da se koristite i s ostali programima. Ukoliko dobijete posao, kako ćete raditi prvi dan ako ne poznajete rad na kompjuteru. Odmah će vas otkriti i ispast ćete lažov.
Poznajete nekoliko stranih jezika
Učili ste engleski, talijanski i francuski u srednjoj školi. No, to ne znači i da ih govorite. Naime, tvrtke kojima su jezici jedan od uvijeta za zapošljavanje, znači da su vam jezici potrebni za obavljanje posla. Vaša laž bit će ubrzo otkrivena.
Laž o adresi na kojoj živite
Iako ne živite kod roditelja još od početka studija, nemojte lagati za adresu na kojiu niste prijavljeni. Ukoliko se niste prijavili na novu adresu, nemojte je ni napisati jer nije zabilježena u policiji.
Laž o visini IQ
Napisali ste da imate visok kvocijent inteligencije ili pak stipendiju kao najbolji student. Dovoljan je samo jedan telefonski poziv kako bi se provjerila istinitost te informacije. (A.T.)
Izvor:
Forbes