Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) predstavio je svoj prijedlog Zakona o minimalnoj plaći, koji će u saborsku proceduru uputiti preko Hrvatske stranke umirovljenika (HSU).
SSSH predlaže da minimalna plaća od 1. siječnja 2008. bude 2.700 kuna bruto, što je 2.025 neto, a nakon prijelaznog razdoblja od godinu dana vezala bi se za prosječnu plaću i iznosila 50% prosječne plaće. Minimalna plaća ujedno bi bila i neoporezivi dio plaće, te osnovica za obračun doprinosa.
SSSH je uputio samostalan zakonski prijedlog jer se s čelnicima ostalih sindikalnih središnjica u godinu dana pregovaranja nisu uspjeli usuglasiti oko visine minimalne plaće i konkretnog zajedničkog rješenja.
"Prigovarali su nam da je iznos minimalne plaće previsok, no ne nude konkretna rješenja. Smatram da kolege iz drugih središnjica vode više računa o lokalnim vlastima i poslodavcima nego o svojim članovima", ustvrdila je predsjednica SSSH Ana Knežević na konferenciji za novinare.
SSSH očekuje da se zakon donese u sadašnjem sazivu Sabora, kako bi se mogao primijeniti od iduće godine. Njime se predviđa i utvrđivanje koeficijenta složenosti za pojedine poslove od 1 do 2,8 ne bi li se izbjegla sadašnja praksa mnogih malih poslodavca (s manje od 20 zaposlenih) da radniku isplaćuju minimalce, a ostalo "na ruke".
Tih radnika u Hrvatskoj ima oko 450.000, oni su oštećeni za prosjek plaće i buduću mirovinu, a država za porez i doprinose.
Prema istraživanju SSSH, 1995. godine bilo je 1,8% radnika koji su primali najnižu plaću, a danas ih je 7,4 posto. Istodobno, 1995. je bilo 63% radnika s plaćom iznad prosječne, a danas ih je 53 posto.
"Znači da je u 11 godina porastao broj radnika na minimalcu, a za deset posto se smanjio broj onih s plaćom većom od prosjeka", upozorila je Knežević. Vladimir Jordan je kazao kako je prirodno da se kao stranka umirovljenika bore za dostojanstvo radnika i budućih umirovljenika, koji su s minimalnom plaćom i mirovinom - apatični.
Na novinarski upit predviđa li prijedlog SSSH iznimke za tekstilnu industriju koja je u teškoj situaciji, Knežević je odgovorila da bi poslodavci tijekom rasprave u Saboru trebali predložiti rješenja za iznimke u primjeni, navodeći primjer Slovenije.
Po slovenskom modelu, država se tijekom dvije godine odrekla poreza i doprinosa u tekstilnoj industriji kako bi se ta djelatnost mogla restrukturirati i početi primjenjivati zakon.
Osim toga, Knežević je podsjetila kako 20 zemalja EU ima Zakon o minimalnoj plaći, a njezina visina vrlo je bitna jer se i u prijedlozima za poboljšanje položaja umirovljenika mirovina veže uz prosječnu plaću, na čiji pak izračun utječe i minimalna plaća.
Inače, minimalna plaća u Hrvatskoj sada iznosi 2.260 kuna bruto, odnosno 1.800 kuna neto.
(Hina)