Samo 16 % kućanstava ima nešto bolju financijsku situaciju nego prije godinu dana, 59% ih smatra da su ostali na istom, a približno četvrtina kućanstava smatra da je njihovo financijsko stanje kućanstva lošije nego prije godinu dana.
Pokazuju to rezultati istraživanja GfK, koje je provedeno na uzroku od 1.000 ispitanika, a u kojem se oko petine kućanstava nada da će im slijedećih godinu dana financijska situacija biti barem malo bolja. Međutim isto toliko ih procjenjuje da će im se financije ipak pogoršati.
Nadalje, pogoršanje financijskog stanja u proteklih godinu dana, čak i više od prosjeka istaknula su posebno kućanstva gdje su osobe starije od 65 godina (čak 40%), te u Sjevernoj Hrvatskoj (28%) i Zagrebu s okolicom (27%).
Rezultati pokazuju kako se otprilike petina kućanstava nada da će im u 2008. godini biti nešto bolje. Nešto više od polovine smatra da će njihova financijska situacija biti ista kao prethodne godine, a petina opet misli da će im financijsko stanje biti gore nego pred godinu dana. Malo boljem financijskom stanju u narednih godinu dana, više od prosjeka, nadaju se kućanstva u Slavoniji (28%), ali lošije stanje posebno očekuju kućanstva iz Zagreba i okolice (29%).
Kada su u pitanju cijene, gotovo sva kućanstva tvrde da su cijene rasle u proteklih godinu dana, ali i da će rasti u slijedećoj godini. Upravo zbog toga, niti ne čudi da gotovo polovina kućanstava (47%) smatra kako će u 2008. godini morati izdvajati više novca za kupnju trajnih dobara.
Inače, u odnosu na prošlu godinu broj kućanstava koja mogu štedjet počeo se smanjivati (sa 51% na 45%), raste broj kućanstava koja jedva sastavljaju kraj s krajem (sa 34% na 38%), ali i broj kućanstava koja dalje troše ušteđevinu ili se zadužuju da bi preživjeli (sa 14% na 16%).
Najviše je kućanstava koja jedva sastavljaju kraj s krajem je u Slavoniji (48%), a financijsko stanje donekle teškim ocjenjuju i kućanstava s prosječnim mjesečnim primanjima od 6.000 do 8.000 kuna jer ih se 12% mora zaduživati a 10% troši postojeću štednju. (V.K.)