Većina hrvatskih kućanstava smatra da im se u razdoblju od godine dana financijska situacija nije poboljšala, a čak 39% ih smatra da im se financijsko stanje pogoršalo, pokazuju rezultati istraživanja koje je u veljači proveo GfK.
Promatrano kroz ocjene građana vezane na obiteljske financije te cijene i nabavke trajnih dobara, za mnoge, kvaliteta života nema naznaku napredovanja u pozitivnom smjeru.
Tek oko 13% kućanstava ima nešto bolju financijsku situaciju nego prije godinu dana kada je takvih kućanstava bilo oko 21 posto.
Financijsko stanje se u godinu dana najviše pogoršalo među kućanstvima u Sjevernoj Hrvatskoj (47%) te Slavoniji (43%), i tamo gdje su općenito niski prosječni mjesečni prihodi (59%).
Najmanje je pak pogoršanje bilo u Istri s Primorjem (29%), a tu je i najveći dio onih kućanstava koja nisu imala nikakvih promjena po pitanju financijskog stanja (63%).
Također, otprilike petina kućanstava se nada da će im se u slijedećih godinu dana financijska situacija donekle poboljšati, oko 46% ih smatra da će njihova financijska situacija biti ista kao i prethodne godine, ali 32% misli da će im financijsko stanje biti gore nego pred godinu dana.
Kada su u pitanju cijene, gotovo sva kućanstva tvrde da su cijene u proteklih godinu dana rasle, ali gotovo jednako i da će rasti u slijedećih godinu dana. Potvrđuje to i podatak prema kojem većina (47%) kućanstava smatra da će za kupovinu trajnih dobara u slijedećih 12 mjeseci morati izdvajati više novca, a 33% ih smatra da će im potrošnja ostati na istoj razini. Samo 18% kućanstava misli da će u slijedećih godinu dana za kupovinu trošiti manji iznos od dosadašnjeg.
Rezultati pokazuju da se smanjio broj kućanstava koja mogu štedjeti (sa 51% na 42%), jer to sada prvenstveno uspijeva samo onima s najvišim prihodima. Takvih kućanstava najmanje je u Slavoniji, samo 29 posto.
Također, raste broj kućanstava koja jedva sastavljaju kraj s krajem (od 34% u 2007. godini na 38% sada), a u porastu je i broj kućanstava koja troše postojeću ušteđevinu ili se posebno zadužuju da bi preživjeli (s 14 na 17%). (V.K.)
Izvor:
GfK