Priličnu buru izazvala je najava o produljenju vježbeničkog staža u odvjetništvu s 3 na 5 godina.
Inicijativa za dulji pripravnički staž potekla je iz Hrvatske odvjetničke komore (HOK) i provela bi se kroz izmjene Zakona o odvjetništvu, koji bi trebao biti usvojen do kraja lipnja.
No, odvjetnički vježbenici nisu zadovoljni inicijativom HOK-a.
"Prije svega, produljenjem vježbeničkog staža u neravnopravan položaj doveli bi se naši vježbenici u odnosu na pravnike iz Europske unije. Smisao izmjena Zakona o odvjetništvu je usklađivanje s direktivama EU-a, prema kojima se inozemnim odvjetnicima dopušta rad u Hrvatskoj. No, primjerice, u Njemačkoj i Italiji vježbenički staž traje 2 godine, a u Španjolskoj se odmah završetkom pravnog fakulteta može postati odvjetnik. Time bi u Hrvatskoj došli u apsurdnu situaciju da se strani odvjetnik kod nas može početi baviti odvjetništvom prije od našeg, u slučaju da se prihvati prijedlog o produljenju odvjetničkog staža", kaže Ivan Kobaš, predsjednik Udruge odvjetničkih vježbenika pri HOK-u.
Osim toga, Kobaš napominje da bi dulji vježbenički staž odvjetnike diskriminirao i u odnosu na savjetnike u sudovima i u državnom odvjetništvu koji mogu postati suci, odnosno zamjenici općinskoga državnog odvjetnika za tri i pol godine, dok bi se odvjetnikom moglo postati tek za pet godina.
Slijedom predloženih izmjena Zakona o državnom odvjetništvu, odvjetnički vježbenik mogao bi postati sudac ili zamjenik općinskog državnog odvjetnika tek za 7 godina.
"To je apsolutno neprihvatljivo. Na taj bi način pala kvaliteta u odvjetništvu jer bi malo dobrih pravnika bilo motivirano dugo raditi kao vježbenik, i to za malu plaću", kaže Kobaš.
Minimalna bruto plaća vježbenika s položenim pravosudnim ispitom je 6.600 kuna, a bez pravosudnog ispita 5.500 kuna.
No, postoje naznake da prijedlog o produljenju staža u odvjetništvu ipak neće zaživjeti. Kobaš kaže da je od predstavnika HOK-a čuo da je Komora odustala od prijedloga za produljenje vježbeničkog staža jer ne žele naše mlade odvjetnike dovoditi u neravnopravan položaj u odnosu na strane, koji će se moći upisati u imenik odvjetnika.
"Zbog najava o duljem stažu, odnosi između HOK-a i odvjetničkih vježbenika bili su pomalo zategnuti. No, nikakvih sukoba nema jer nastojimo naći prihvatljiva rješenja koja nikog neće ugrožavati", dodaje Kobaš.
Nedavno je postignut i dogovor HOK-a i vježbenika kojim su primanja odvjetničkih vježbenika povećana 10 posto. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik