Majkama je prekomplicirano zadnja tri mjeseca svoje mjesto ustupati ocu, a onda se opet vraćati na dva "bonus" mjeseca
Zakon o rodiljskim i roditeljskim potporama koji na snagu stupa 1. siječnja iduće godine, očeve sigurno neće motivirati na ostanak kod kuće s djetetom, smatraju u udruzi Roda.
Zakon, naime, predviđa obvezu oca da na rodiljskom, odnosno roditeljskom dopustu provede najmanje tri mjeseca do prve godine djetetova života, no tog se prava može i odreći u korist majke.
Ukoliko se otac ipak odluči svoje pravo, roditeljski dopust produžava se za dva mjeseca tijekom kojih s djetetom opet može biti majka, ili pak otac.
Slovenski primjer
"To ni na koji način neće motivirati očeve da ostanu kod kuće jer je i majkama prerano se odvojiti od djeteta kad ima samo devet mjeseci i još ga možda doji, a onim očevima koji se i odluče ostati s djetetom od devetog do 12. mjeseca života, pa još dva mjeseca dodatno, predugo je toliko izostati s posla", ističe Renata Jelušić iz udruge Roda, dodajući kako je zakonodavac, Ministarstvo obitelji, u ovom slučaju trebalo preuzeti slovenski primjer.
Ovako, kaže, sve ostaje samo mrtvo slovo na papiru jer će se i dalje za roditeljski dopust kod nas odlučivati niti jedan posto očeva, za razliku od, primjerice, 15 posto slovenskih.
U Sloveniji, koja je također morala ispoštovati direktivu EU koja kaže da se preporuča i očevima tri mjeseca biti s djetetom, to je riješeno na način da se majkama omogućava kod kuće ostati s djetetom jedanaest i pol mjeseci, a onda se očevima daju još dva i pol mjeseca.
To je pravi poticaj za njih jer dijete više nije premalo za odvajanje od majke, a dodatno, s ocem, ostaje kod kuće još dva i pol mjeseca.
Osim toga, otac i majka imaju pravo, kad to žele, s djetetom istovremeno ostati 15 dana, što se najčešće koristi odmah po rođenju.
Za razliku od Slovenije, u Hrvatskoj očevi za to uglavnom moraju uzimati godišnji odmor ili im pak kolektivni ugovor u poduzeću daje pokoji slobodan dan na račun rođenja djeteta. (A.T.)
Izvor:
Novi list