Ako Vlada ne uvaži njihove zahtjeve, sindikat će obustaviti proizvodnju gdje god je to moguće
Ne počne li Vlada u u roku od tri tjedna poduzimati mjere za spas drvne i papirne industrije, sindikat će organizirati obustavu proizvodnju u svim tvrtkama u kojima djeluje, izvijestili su čelnici Samostalnog sindikata drvne i papirne industrije Hrvatske (SSDPIH) na današnjoj konferenciji za novinare.
Prema podacima koje je iznio tajnik tog sindikata Borislav Sunjog, prije šest mjeseci u drvnoj i papirnoj industriji bilo je 28 tisuća zaposlenih, a trenutno ih je oko 24 tisuće, ili 4 tisuće manje. Do ljeta bi bez posla moglo ostati još 12 tisuća radnika, upozorio je Sunjog.
Smanjenje troškova
Ocjenjujući stanje u drvnoj i papirnoj industriji dramatičnim i katastrofalnim, Sunjog je rekao da bi se ono moglo popraviti samo angažmanom Vlade, koja međutim, kako je rekao, kao da je digla ruke od drvne i papirne industrije.
Vlada može utjecati na smanjenje ulaznih troškova tvrtki u drvnoj i papirnoj industriji, smatraju u sindikatu, jer 85 posto tih troškova potječe iz javnog sektora. Sindikat traži da se tvrtkama omoguće povoljnije cijene i rokovi otplate sirovina Hrvatskim šumama kao i električne energije te da se smanji ili privremeno ukine plaćanje vodnih i komunalnih naknada.
Nelojalna konkurencija
Jedan od zahtjeva je i proširenje Kolektivnog ugovora na sve tvrtke unutar djelatnosti kako bi se smanjio utjecaj sive ekonomije u branši, koji se očituje kroz smanjene isplate radnicima što potiče nelojalnu konkurenciju.
Sindikat također traži da njegovi predstavnici sudjeluju u radu komisija koje odobravaju državne subvencije tvrtkama. Ne uvaži li Vlada te zahtjeve, rekao je Sunjog, sindikat neće kao dosad organizirati jalove prosvjede ispred Vladinih zgrada, nego će obustaviti proizvodnju gdje god to može.
Poput čelnika sindikata, i predsjednik Udruženja drvoprerađivača pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Zdravko Jelčić ocjenjuje da je stanje u toj djelatnosti vrlo ozbiljno.
Ključni problem nelikvidnost
Po njegovim riječima, izvoz je lani podbacio s planiranih 1,2 milijarde na 970 milijuna dolara odnosno blizu 20 posto, a u siječnju u odnosu na isti lanjski mjesec za 40 posto.
"Bolno je davati otkaze, ali alternative nema. Vlada mora dati snažniji impuls branši preko HBOR-a kako bi riješila ključni problem, a to je nelikvidnost", kaže Jelčić ocjenjujući da za novi proizvodni i investicijski ciklus drvnoj i papirnoj industriji treba minimalno 100 milijuna eura. Dijelom tih sredstava, kaže, pokrio bi se dug tvrtaka Hrvatskim šumama koji trenutno iznosi 300 milijuna kuna.
On predlaže i povlašten status za domaću industriju u javnim nabavama čime bi domaćim tvrtkama bilo usmjereno 50 milijuna dolara te druge mjere "finog protekcionizma". (Hina)