Po visini bruto plaće Hrvatska se nalazi na samom vrhu tranzicijskih zemalja, ali se zbog velikog oporezivanja rada, po visini neto plaće nalazi tek na sredini ljestvice
Dio neovisnih ekonomista ističe da su prijedlozi povećanja PDV-a i trošarina samo "gomilanje problema pod tepih", jer je porezno opterećenje u Hrvatskoj ionako već preveliko.
Zdeslav Šantić, analitičar Raiffeisen banke smatra da "Hrvatska spada u skupinu europskih zemalja s najvećim poreznim opterećenjem, pa povećanje PDV-a ne bi bilo rješenje za državni proračun. Štoviše, u uvjetima recesije i pada potrošnje, veći PDV ne znači nužno i da bi se državna blagajna bolje punila".
Dva od pet eura za porez
Posljednji podaci europskog statističkog ureda Eurostat pokazuju da ukupno porezno opterećenje u Europskoj Uniji (EU) doseže 39,8 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP). To znači da dva od pet eura u EU, odlazi na plaćanje poreznih obveza državi, piše Adriano Milovan u Jutarnjem listu.
No, unutar EU postoje velike razlike među članicama. Tako je najmanje porezno opterećenje zabilježeno u Rumunjskoj, gdje ono iznosi samo 29,4 posto BDP-a, a najveće u Danskoj, u kojoj doseže čak 48,7 posto BDP-a.
Iako istraživanje Eurostata nije obuhvatilo Hrvatsku, prema podacima Ministarstva financija, porezno opterećenje u nas je u 2007. iznosilo 46,5 posto BDP-a. U taj su postotak uključena i davanja lokalnoj samoupravi, a ovoliki udio poreznih opterećenja u BDP-a je na razini skandinavskih zemalja.
Veći troškovi za ulagače
Međutim, veći problem od središnje države u Hrvatskoj su lokalne vlasti koje generiraju najveći dio parafiskalnih nameta, s čime se slažu i poduzetnici i ekonomisti.
"Posljednjih su godina lokalne vlasti znatno povisile parafiskalne namete. Njih je teško planirati, pa se ulagači koji dolaze u Hrvatsku često susreću s dodatnim troškovima, koje nisu očekivali", upozorava Šantić.
Osim visine poreza, kažu ekonomisti, upitna je i njihova struktura. Kod nas je, primjerice, izraženo veliko oporezivanje rada, pa Hrvatska po visini bruto plaća spada na vrh, a po neto plaćama tek na sredinu tranzicijske ljestvice. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list