Broj žena u policiji, vojsci, gorskoj službi spašavanja, vatrogastvu i zaštitarstvu neprestano raste
Žene čine oko 10 posto ukupnog broja zaposlenih u tzv. opasnim zanimanjima, u policiji, vojsci, gorskoj službi spašavanja, vatrogastvu i zaštitarstvu. Budući da njihov broj neprestano raste, doprinos žena u sigurnosti zajednice sve je značajniji, istaknuto je na okruglom stolu održanom u povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Stajalište da su opasna zanimanja isključivo namijenjena muškarcima odavno je nestalo, no još uvijek postoji prostora za osiguranje boljih uvjeta za žene.
Zastupljenost žena u policiji kreže se od nula posto u specijalnoj policiji do 18 posto u graničnoj policiji, dok žene čine 65 posto zaposlenih u Centru Ivan Vučetić, odnosno 77 posto zaposlenih u pravnim i kadrovskim poslovima. Slično je i u vojsci – od samo 6 posto žena na zapovjednim i vodećim dužnostima u Oružanim snagama, pa do 50 posto njih u ukupnom broju zaposlenih u MORH-u. Pri tom je 13 žena trenutno raspoređeno u vojnim misijama na Bliskom Istoku i Cipru. U zaštitarstvu žene trenutno čine 7,3 posto, u HGSS 9,5, a u vatrogastvu oko 10 posto ukupnog broja zaposlenih.
Mirnije rješavanje sukoba
Načelnica Pete zagrebačke policijske postaje Blanka Lenić istaknula je kako je posljednjih godina udio žena u policiji značajno porastao, a na Policijskoj akademiji žene trenutno čine jednu trećinu upisanih. Istraživanja su pokazala da žene policijske zadaće rješavaju uz manje prisile, a posebno su važne u radu sa socijalno-osjetljivim skupinama, naglasila je Lenić.
No, predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Gordana Sobol je istaknula kako je još uvijek premalo žena na rukovodećim mjestima u tim djelatnostima, o čemu govori i činjenica da u MUP-u i MORH-u nema nijedne žene na mjestu državne tajnice. (Hina)