Zarađujete li koliko biste trebali? Ako si postavljate ovo pitanje, zasigurno niste jedini. Pa, kako ćete saznati je li to istina? Ovi savjeti vam mogu pomoći kako da utvrdite dobivate li onoliko koliko zaslužujete.
Iskoristite dostupne podatke
Prosječne plaće po pojedinim djelatnostima i industrijama možete saznati iz nekoliko izvora. Na primjer Istraživanje o visini plaća koje provodi MojPosao vam može dati uvid u prosječne plaće u vašoj struci, industriji, te prema stručnoj spremi. Također, tu su i podaci o prosječnim plaćama koje objavljuje Državni zavod za statistiku.
Istražujte tržište
Najbolji način da saznate koliko 'vrijedite' je da pratite tržište, čak i ako ne tražite drugi posao, kažu stručnjaci. Tako ćete znati koje su vještine tražene i cijenjene, što nude drugi poslodavci te gdje se u svemu tome nalazi vaša tvrtka. A ako dobijete dobru ponudu, možda ćete i poželjeti promijeniti posao, ili ju iskoristiti da ishodite povišicu od trenutnog poslodavca.
Zbližite se s HR-ovcima
Ljudi koji se bave ljudskim resursima, bilo u tvrtkama, bilo u agencijama za potragu za kadrovima, su najbolji izvor informacija o tržištu rada, pogotovo ako su specijalizirani za vašu industriju. Budući da rade s poslodavcima, oni točno znaju kolike plaće tvrtke mogu ponuditi kao i vještine koje traže.
No, prvo s njima morate izgraditi dobar odnos, što ćete najlakše učiniti ako im pomognete, čak ako i vi ne tražite novi posao. Ako im preporučite nekoga tko bi mogao biti zainteresiran, oni će vas i dalje zvati, jer ste im postali dobar izvor informacija, te će biti spremniji podijeliti više informacija s vama, tvrde stručnjaci.
Razgovarajte s vašim prethodnikom
Možda će vam zvučati čudno, no pokušajte razgovarati s osobom koju ste naslijedili na poziciji. Čak i ako vam neće htjeti otkriti svoju plaću, mogli biste saznati je li on mislio da je pravedno plaćen, posebno ako je upravo završio potragu za poslom i prešao drugom poslodavcu.
Uvijek tražite da razgovarate sa svojim prethodnikom, bez obzira radi li još u tvrtki, savjetuju stručnjaci. Ako vam tvrtka ne želi reći ime vašeg prethodnika, to bi vam trebala biti jasna poruka.
Prisjetite se postupka zapošljavanja
Jeste li prihvatili prvu ponudu? To bi vam trebalo biti upozorenje. Poslodavci će rijetko dati najbolju ponudu kao prvu. Od kandidata za posao očekuju da pregovara. I upamtite, možete pregovarati o plaći, povlasticama, bonusima ili fleksibilnom radnom vremenu.
Raspitajte se među kolegama iste struke i razgovarajte s ljudima koji rade ili su radili u tvrtki, kako biste saznali koja strategija je najuspješnija – neke tvrtke su poznate po plaćama višima od prosjeka, dok druge možda ne nude toliko visoke plaće, ali su spremne pregovarati o bonusima, fleksibilnom radnom vremenu, dodatnoj edukaciji i slično.
Je li problem zaista plaća?
Na kraju, zastanite i preispitajte zašto se osjećate potplaćenima. Ponekad se radi o problemima koje novac ne može riješiti. Jedan od razloga zbog kojih se zaposlenici osjećaju potplaćenima jest osjećaj da rade nešto suprotno svojim uvjerenjima ili pravilima struke, te da je njihov osobni 'trošak' pritom prevelik. Ako radite pogrešan posao, plaća nikada neće biti dovoljno visoka.
Stoga stručnjaci preporučuju da razmislite o poslovima na kojima ćete biti zadovoljniji. Može se raditi o više novca, ali i o kraćem putu na posao, fleksibilnom radnom vremenu, manjoj razini stresa ili drugačijem šefu. Pomaže ako znate da ste pravedno plaćeni, ali ćete oko toga biti manje zabrinuti ako zaista volite ono što radite.