Od 20 tisuća zaposlenih preko ljeta, samo oni koji su radili u istarskim poduzećima Maistra i Valamar tijekom će imati plaćeno mirovinsko osiguranje.
Ni sedam godina nakon što je Zakon o radu predvidio institut stalnog sezonca, kao rješenje za radnike koji rade tijekom ljeta, a nakon toga ostaju bez plaće, ali imaju mirovinsko osiguranje, na prste jedne ruke mogu se izbrojati turističke tvrtke koje su tu mogućnost i primijenile i to na malom broju sezonaca.
Tako će tek poneki sezonci imati mirnu i sigurnu jesen i zimu samo ako su ovog ljeta radili u istarskim poduzećima Maistra i Valamar dok će ostalih 20 tisuća turističkih radnika ponovno na Zavod za zapošljavanje, piše Ružica Mikačić u Slobodnoj Dalmaciji.
U drugim turističkim zemljama poput Španjolske, pojam stalnog sezonca u turizmu je uobičajen na način da imaju plaću i doprinose dok rade, a tijekom zime im poslodavci nastavljaju plaćati mirovinsko osiguranje uz uvjet da im se sezonac vrati idućeg ljeta.
-Opterećenje na bruto plaće turističkih radnika u Hrvatskoj iznosi 40% i poslodavci bježe od toga. Trenutno su veća opterećenja na plaće u turizmu jedino u Češkoj i Mađarskoj i to se mora rezati ako se želi povećati zaposlenost, kaže Eduard Andrić, čelnik Sindikata turizma.
U Hrvatskoj je ove godine bilo oko 88 tisuća stalno zaposlenih radnika u turizmu i još oko 19 tisuća sezonaca koji bi mogli postati višak zbog smanjenog prometa.
To ne zanima Vladu Dražetića, kuhara iz Požege koji ljeti radi u Dubrovniku, a zimi u austrijskim Alpama i tako već niz godina. Ističe kako na zapošljavanje u Austriji utječe isključivo kvaliteta radnika.
-Ako se pokažeš kao dobar radnik, dobit ćeš radnu dozvolu, ako ne, nećeš. Točnije, kad je poslodavac zadovoljan, on će se sam pobrinuti da radnik dobije papire kako bi mogao ponovno doći na rad, kaže Dražetić.
Izvor: Slobodna Dalmacija