Vlada je otkazala Temeljni kolektivni ugovor za javne službe i najavila da pokreće pregovore o zaključenju novog. Ove i sljedeće godine u javnom sektoru neće biti božićnice, a što će biti s koeficijentima plaća u školama i bolnicama, otvoreno je pitanje.
Mrsić je pojasnio da mirenje nije uspjelo, a osnovni razlog je u tome što su sindikati inzistirali da se Vlada RH obaveže da će se sredstva kojih se sada odreknu biti u budućnosti vraćena.
Nemaju argument
“Vlada nema ni jedan suvisli argument da otkaže i pri prvoj neisplati suspendiranih naknada podnijet ćemo tužbe. Kako je moguće da se mora poštovati ugovor Hrvoja Vojkovića i drugih menadžerai njima isplatiti milijunske otpremnine, a ne mora naš ugovor?”, komentirao je sindikalac Vilim Ribić, koji još ne najavljuje štrajk kao odgovor na otkazivanje TKU-a.
Vlada smatra da bi iduća tri mjeseca štrajk bio nezakonit, a kako ljetos izglasan Zakon o reprezentativnosti predviđa da kolektivni ugovori vrijede za sve ako ga potpiše samo jedan sindikat, na Markovu trgu očekuju da će već 17. prosinca kupiti socijalni mir na četiri godine.
“Predlažemo temeljni kolektivni ugovor koji će biti istovjetan ugovoru koji smo otkazali. Neće biti suspenzije prava, samo ćemo u aneksu navesti da ove i iduće godine nećemo moći poštovati neke odredbe”, kaže ministar rada Mirando Mrsić.
Ribić je uvjeren da će na sudu dokazati da nije bilo potrebe da se otkazuje temeljni ugovor te da će utjerati sve ugovorene naknade bez kojih će ostati ove i sljedeće godine.
“Sudovi štite ugovore, oni se moraju poštovati. Ako mogu menadžeri dobiti spor, možemo i mi”, kaže Ribić. Isti dan kad je Vlada na telefonskoj sjednici donosila odluku o otkazivanju TKU-a ministar Mrsić pozvao je sindikate s kojima je već postigao dogovor i pozvao ih da ga pretoče u novi četverogodišnji dokument. Ribić kaže da će se i on odazvati pregovorima, ali optužuje Vladu da su zbog neznanja i bahatosti razorili socijalno partnerstvo.
Na početku rujna ministar financija Slavko Linić kazao je da u sustavima koji su odbili prijedlog Vlade plaće već od listopada treba smanjiti 10% da bi se uklopili u planirane uštede. Ministar rada Mirando Mrsić u ponedjeljak je pak rekao da će smanjenje plaća biti zadnja linija obrane te da će prije toga iskoristiti sva druga sredstva da postignu uštede. “Tek kad vidimo koliko će pojedini resori uštedjeti postignutim mjerama, moći ćemo reći ima li potrebe da se smanje koeficijenti”, kaže Mrsić.
Izvor: Vecernji.hr