Rekordan broj nezaposlenih u Hrvatskoj ponovo je prešao granicu od 350.000, dok je slobodnih radnih mjesta na Zavodu za zapošljavanje tek 4.275, od čega samo 842 u Zagrebu.
U razgovoru za Media servis Irena Matejčić, rukovoditeljica odjela analitike i statistike HZZ-a, navela je da su među najtraženijim zanimanjima konobari, diplomirani ekonomisti, prodavači, odgojitelji, komercijalisti, čistačice, administrativni službenici, frizeri, medicinske sestre i kuhari. A radnih mjesta u proizvodnji gotovo da i nema, ili se traži mali broj radnika.
Prema podacima portala MojPosao, tijekom listopada i u prvoj polovici studenog najviše su se tražili konobari, prodavači, prodajni predstavnici, programeri, frizeri, kuhari, komercijalisti, knjigovođe, odgojitelji i administratori.
Mjere i potpore za zapošljavanje
Nezaposlenost se pokušava smanjiti i nizom mjera koje Zavod provodi.
''Kao što su potpore za zapošljavanje, potpore za usavršavanje, potpore za stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa, javne radove. Znači to je paleta mjera, posebno s naglaskom na paletu mjere za paket za mlade koji je krenuo tijekom sedmog mjeseca, gdje smo pokušali kao zavod usmjeriti i naše savjetnike i mlade ljude do 29 godina života. I posebna se skupina savjetnika bavi upravo njima, te postoje posebni paketi namijenjeni isključivo njima", istaknula je Marija Halić, rukovoditeljica odsjeka posredovanja i pripreme za zapošljavanje.
Jedna od tih mjera je i pomoć pri samozapošljavanju. Siniša Milković, stručni savjetnik HZZ-a za samozapošljavanje objasnio je tko sve može dobiti potpore.
''Znači same potpore za samozapošljavanje se mogu odobriti bilo kojoj osobi koja je prijavljena u evidenciji Zavoda za zapošljavanje, koja napiše odgovarajući zahtjev i poslovni plan. Potpore se odobravaju za registraciju obrta, trgovačkih društava i samostalne djelatnosti. Iznosi potpore se kreću od 18.880 kuna do 35.401 kune. Ta visina iznosa ovisi o stručnoj spremi osobe, i ovisi o pravnom obliku kroz koji će se realizirati sama potpora", istaknuo je Milković.
Osim financijske potpore, savjetnici nezaposlenima pomažu i u sastavljanju financijskog i poslovnog plana. Prioritetnih obrta nema, tako da svatko ima priliku uz pomoć stručne pomoći dobiti sve informacije o otvaranju vlastitog obrta. Zavod nudi i projekte prekvalifikacije i stručnog osposobljavanja za ona zanimanja koja su potrebna na tržištu rada.
Za one koji razmišljaju o prekvalifikaciji
"Uvijek gledamo da se ide grupno, iz razloga što se tada grupa priprema za tržište rada i za vrijeme obrazovanja ona je i dalje prijavljena na evidenciji Zavoda. Ima novčanu pomoć za vrijeme obrazovanja, troškove prijevoza, liječničke preglede. Brinemo o njima za vrijeme obrazovanja da ih pripremimo za tržište rada", rekla je Ljiljana Špoljarić, rukovoditeljica odsjeka mjera aktivne politike zapošljavanja.
Prioritet za uključenje u programe stručnog osposobljavanja imaju osobe mlađe od 30 godina, te one starije od 50, pod uvjetom da su minimalno mjesec dana prijavljeni na Zavod za zapošljavanje. Oni koji su u kategoriji između moraju biti prijavljeni barem godinu dana. U ovoj godini je Zavod kroz te programe osposobio 360 osoba, od kojih se većina stalno zaposlila.
Osim aktivnih mjera, Zavod radi i na informiraju zaposlenih i nezaposlenih i to kroz program CISOK (Centar za informiranje i savjetovanje u karijeri) gdje građani svakodnevno bez najave mogu doći u prostorije Centra, i to na lokacijama Pučko otvoreno učilište, i u Višeslavovu 7, po savjet za lakši pronalazak posla, ili profesionalnu orijentaciju.
Izvor: Danas.hr