Na pitanje koliko su političke veze važan faktor za uspjeh u životu, od 35 zemalja u kojima je provedeno istraživanje, potvrdno je odgovorilo najviše građana Makedonije, na drugom je mjestu Srbija, a na trećem Hrvatska.
Više od 40 posto ispitanika koji su sudjelovali u opsežnom istraživanju EBRD-a “Život u tranziciji” iz 2010. godine to je navelo kao problem. U Velikoj Britaniji, primjerice, političke veze kao problem osjeća tek tri posto ispitanika.
"To je frapantan indikator", rekao je Peter Sanfey, zamjenik direktora EBRD-a prilikom predstavljanja posljednjeg Tranzicijskog izvješća te institucije koje nosi naziv “Zapeli u tranziciji”.
Govoreći o problemima s kojima je suočena Hrvatska, kao i neke druge tranzicijske zemlje, Sanfey se pozvao i na druge pokazatelje, poput velike nedjednakosti šansi. U Hrvatskoj mnogo više ljudi nego u drugim zemljama srednje Europe smatra da njihove šanse ovise o porijeklu (urbano ili ruralno) te o obrazovanju roditelja.
Da bi povećale izglede za rast ekonomije i približila se standardu razvijenih zemalja, EBRD smatra da je nužno poboljšati rad ekonomskih institucija, poput vladavine prava, kvalitete zakone i kontrole korupcije te kvalitetu fakultetskog obrazovanja.
Izvor: Jutarnji list